Silné búrky sa ženú Nemeckom. Lámu stromy a strhávajú strechy. Mieria smerom k Česku

19.05.2022 o 19:08 - Peter Minárik

V Nemecku v týchto chvíľach zúria veľmi silné búrky, ktoré na viacerých miestach spôsobujú škody. Meteorológovia zvýšili výstrahu na 3. stupeň a v neskorších večerných hodinách by mali doraziť až na územie Českej republiky.

V našej oblasti aktuálne prevláda mimoriadne nebezpečné počasie. Na studenom fronte, ktorý sa pohybuje cez našu oblasť sa tvoria mimoriadne silné búrky. Tie sú v Nemecku aktuálne najsilnejšie od začiatku tohto roka.

Búrky takmer v celom Nemecku

Prvé búrky sa začali vyskytovať v oblasti Beneluxu a Francúzska a následne sa začali presúvať nad Nemecko. V popoludňajších hodinách vytvorili rozsiahlu búrkovú líniu, ktorá sa tiahne od Severného mora až po Alpy.

Na čele tohto studeného frontu sa vyskytujú veľmi silné búrky. Detekcia bleskov zaznamenala k 19:00 až neuveriteľných 300 000 bleskov, pričom je jasné, že do polnoci sa toto číslo ešte výrazne zvýši.

zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz

Aktuálne sa búrky vyskytujú predovšetkým v západnej časti Nemecka a postupujú smerom k východu. Sú sprevádzané predovšetkým silným nárazovým vetrom, prívalovými zrážkami a vyskytuje sa aj krupobitie.

Podľa predikcií by mali tieto búrky v nadchádzajúcich hodinách postupovať smerom k východu nad Česko, kde by mohli doraziť ešte pred polnocou. Očakáva sa, že na západ Česka dorazí tento búrkový komplex okolo 23:00.

Búrky sprevádza silný vietor a krúpy

Búrkový systém, ktorý sa ženie Nemeckom je sprevádzané silným vetrom. Pri príchode búrok sa nárazy vetra šplhajú až k 100 km/h. Na letisku Munster v Severnom Porýnii-Vestfálsku zaznamenali náraz vetra o sile až 104 km/h. Okrem silného vetra sprevádza búrky aj silný prívalový dážď a krúpy, ktorých priemer presahuje aj 2 cm.

Búrky mieria k Česku. Zajtra zasiahnu aj nás

Búrkový systém sa bude presúvať smerom k územiu Česka a po západe Slnka by mohol zasiahnuť západné kraje Česka. Zároveň by však po západe Slnka mali začať búrky slabnúť. Neočakáva sa, že počas dnešnej noci dorazí až nad naše územie, ale to sa zmení zajtra.

Nad Nemeckom sa počas dňa sformuje ďalší búrkový systém, ktorý ešte večer postúpi nad Česko a v noci z piatka na sobotu by mal doraziť aj nad Slovensko. Viac sa dočítate TU.