Silné búrky už o pár minút začnú ,,vybuchovať,,

13.06.2019 o 16:05 - Peter Minárik
  • Článok

V našej oblasti sa zatiaľ vyskytujú len slabšie búrky a naďalej sa vzduch prehrieva. To všetko sa však už o pár minút začne meniť.

Silné búrky už o pár minút začnú ,,vybuchovať,,

Nad našou oblasťou sa v týchto chvíľach vyskytuje niekoľko búrok. Najintenzívnejšia sa sformovala na česko-poľskom pohraničí a postupuje smerom do Poľska. Ďalšie slabšie búrky sa vyskytujú v Poľsku. 

Medzičasom sa však vzduch stále prehrieva a labilizuje a je len otázka času, kedy to vypukne a začnú sa tvoriť veľmi silné búrky. 

Na aktuálnom družicovom snímku už možno vidieť, že sa začína vytvárať kopovitá oblačnosť. Vidieť na ňom líniu oblačnosti na ktorej budú v nasledujúcich minútach a hodinách búrky doslova vybuchovať.

Intenzívna búrková činnosť sa očakáva predovšetkým najskôr na Morave. Najmä v centrálnej časti Poľska by mali byť búrky najsilnejšie. Očakávajú sa supercely, ktoré budú produkovať veľké krúpy a dokonca sú vhodné podmienky aj pre vznik tornáda. Služba Estofex vydala aktuálnu predpoveď s vyznačenými oblasťami, kde sa očakávajú najsilnejšie búrky.

predpoveď Estofexu
predpoveď Estofexu

V priebehu podvečerných a večerných hodín však treba s búrkami počítať aj na našom území.

Búrky by sa mali vyskytovať na severozápade Slovenska a najintenzívnejšie by stále mohli byť v oblasti Považia a Kysúc.

Najnovšie správy