Silné búrky v Česku spôsobili značné škody. Blesk zapálil aj stodolu

29.08.2020 o 10:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Včerajšie silné búrky, ktoré sa prehnali najmä centrálnou časťou Českej republiky, spôsobili na mnohých miestach rozsiahle škody. Hasiči preto mali plné ruky práce.

Silné búrky v Česku spôsobili značné škody. Blesk zapálil aj stodolu
Po zásahu bleskom skončila v plameňoch 80 m stodola, Foto: Twitter.com/HZS ScK

Prvé búrky sa u našich západných susedov začali vyskytovať po 16. hodine. Spočiatku neboli príliš silné, to sa však s pribúdajúcimi hodinami začalo meniť.

Výrazné boli najmä nárazy vetra, keď v Zbirohu na Rokycansku namerali jeho rýchlosť až na 75 km/h. Neumětely, Nadějkov či v Klatovech hlásili nárazy okolo 70 km/h. Nezaostávala ani blesková aktivita, keď detekcie bleskov za včerajší deň zaznamenali vyše 2600 úderov.

Práve vietor a blesky spôsobili najviac škôd. Hasiči v Stredočeskom kraji zasahovali pri vyše 80 výjazdoch, ktoré boli zapríčinené zlým počasím. V Láznich Toušeň, na východ od Prahy, zásah blesku dokonca zapálil 80 m dlhú stodolu. V samotnej Prahe rieka Botič dosiahla 2. SPA.

Popadané konáre a stromy zas výrazne obmedzili železničnú dopravu medzi Karlštejnem a Zadní Třebání a bez elektriny na juhu Čiech zostalo približne 4000 odberných miest.

Búrky sa majú v Česku vyskytovať aj v najbližších hodinách, pričom ešte silnejšie majú byť práve v noci zo soboty na nedeľu. Je možné, že sa vyskytnú aj u nás, preto ich aktuálnu polohu môžete sledovať prostredníctvom nášho iRadaru.

Najnovšie správy