Silné búrky v Chorvátsku. Obce zasiahla povodňová vlna

17.09.2022 o 09:22 - Veronika Sádovská

Kým u nás síce konečne prší, kvôli suchu to rieky veľmi neovplyvnilo. V Chorvátsku je však situácia vážnejšia. Pri silných búrkach stúpajú hladiny riek a vznikli prvé povodne.

Silné búrky v Chorvátsku. Obce zasiahla povodňová vlna
zdroj: dnevnik.hr

Vplyvom zrážok, ktoré spadli a stále padajú na hornom toku rieky Kupa, došlo k náhlemu zvýšeniu hladiny a zavedeniu protipovodňových opatrení s tendenciou ďalšieho stúpania hladiny.

Vrchol zrážok očakáva Štátny hydrometeorologický ústav zo soboty na nedeľu v skorých ranných hodinách. Dovtedy však hladiny riek ešte stúpnu.

V oblasti horného toku Kupy spadlo podľa údajov za posledných 24 hodín 100 milimetrov zrážok. Podľa aktuálne dostupných modelov sa od dnešného poludnia očakáva výraznejší vzostup hladiny rieky Kupa v oblasti mesta Karlovac.

Prvé povodne však boli už včera

V oblasti Petrinja, ktorá bola pre silné dažde zaplavená počas piatkového popoludnia, sa situácia čiastočne upokojuje a na mieste je šesť tímov povodňových hasičov a tri dobrovoľné hasičské zbory odčerpávajú vodu z domov.

Na mieste je vyše 150 hasičov a do včerajšieho večera vykonali už 223 zásahov. K dispozícii majú aj 9 vozidiel na prácu vo výškach.

Podľa hasičov je situácia nevídaná: „Od roku 1964 nebolo toľko vody. Ide o prívalovú a mohutnú vlnu. Hladina vody za posledných 8 hodín stúpla až o štyri metre."

Hrozia aj zosuvy pôdy 

Kvôli silným a výdatným zrážkam hrozia v týchto oblastiach aj zosuvy pôdy. Väčšie riziko zosuvov pôdy je na cestách v horách a na Jadranskej magistrále. Vodičom sa odporúča prispôsobiť rýchlosť a spôsob jazdy stavu vozovky a dodržiavať bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami.

Vietor pri búrkach polámal aj stromy, ktoré zničili elektrické vedenie či strechy domov.