Silné búrky v Maďarsku spôsobili povodne. Mieria k nám

30.07.2022 o 16:26 - Veronika Sádovská

Silné búrky síce v Maďarsku dopriali hlavne hlavne oblastiach, kde bolo silné sucho, miestami ale priniesli aj povodne. Teraz mieria k našim hraniciam.

Silné búrky v Maďarsku spôsobili povodne. Mieria k nám
Búrka pri Tiszacsegu, foto: Koboldozat/idokep.hu

Zvlnený front prináša nielen na naše územie toľko potrebné zrážky. Na čele oblačnosti sa už od rána tvoria aj slabšie búrky. Tie však v poludňajších hodinách zosilneli a priniesť môžu ak krúpy či silné lejaky.

Maďarsko, tiež postihnuté extrémnym suchom, takisto potešila vlaha. Miestami však lejaky spôsobili aj prívalové povodne. Silné búrky, ktoré prechádzajú územím našich južných susedov, sa začínajú tvoriť aj pred našimi hranicami.

Oblačnosť postupuje na severovýchod, takže je pravdepodobné, že búrky, ktoré sa vytvoria pri hraniciach nakoniec doputujú aj k nám. Tie búrky, ktoré vznikli v strede Maďarska nemajú dlhé trvanie, takže k nám dôjde už len dážď.

U našich susedov ako aj u nás tak búrky prinášajú aj vietor, silné zrážky a môžu aj krátkodobé zvýšenie vodných tokov. Aktuálne sú búrky v okolí južných hraníc východného Slovenska, čo dodáva nádej na dážď vo Východoslovenskej nížine, ktorá je najviac postihnutá suchom. 

Hoci v noci našim územím prešiel dážď aj búrky, na Zemplíne nespadla ani kvapka. Podobne aj posledné týždne, kedy inde napršalo aspoň niečo, tam je sucho extrémne. Preto tieto búrky môžu tejto oblasti veľmi pomôcť.

Najviac zrážok zatiaľ spadlo na juhu stredného Slovenska a to až okolo 50 mm. Konkrétne v Stredných Plachtinciach 53 mm, Radzovciach 52 mm a v Lipovanoch 50 mm. Tam ešte tento úhrn môže mierne stúpať, ale viac už zrejme nenaprší.

Pozornosť sa teraz obracia skôr na východ, kde sa popoludní tvoria silné búrky. Predpokladá sa, že tu môžu úhrny ešte výrazne stúpnuť. A spolu s nimi môžu prechodne stúpať aj hladiny riek.

Aktuálnu situáciu vo vašom okolí, ale aj inde na Slovensku môžete sledovať cez náš radar.