Silné búrky v Rakúsku: Krúpy sa spájali do veľkých ľadových krýh

23.06.2021 o 06:43 - Veronika Sádovská

Búrkové komplexy, ktoré sa včera vytvorili nad Rakúskom, spôsobili obrovské škody. Vietor a krúpy ochromili cestnú aj vlakovú dopravu.

Silné búrky v Rakúsku: Krúpy sa spájali do veľkých ľadových krýh
foto: Nico Kaschuba

Niekoľko supercelárnych búrok vyprodukovalo včera v Rakúsku silné a veľké krúpy. V Hornom Rakúsku aj v meste Salzburg bola situácia mimoriadne vážna. Hasiči odčerpávali vodu z domov aj odpratávali prekážky na cestách.

Zaujímavosťou boli aj ľadové kryhy, ktoré sa vytvorili na cestách z hustého krupobitia a úplne znemožnili plynulú automobilovú dopravu. Krúpy neobišli ani diaľnicu medzi Thalgau (Flachgau) a Mondsee. Krupobitie bolo také silné, že rozbíjalo sklá na autách.

Búrky spôsobili komplikácie aj vlakom. Spadnuté stromy spôsobili aj niekoľkohodinové meškanie vlakových spojov. Cestujúci si však s meškaním poradili svojsky - niektorí boli nervózni a iní si zas stavali veže a domčeky z karát, aby si skrátili čakanie.

Z Rakúska sa búrky presunuli do Južného Nemecka a západnej polovice Českej republiky. Aj tam silné búrky spôsobili záplavy a vyprodukovali krúpy, ktoré mali priemer aj 5 cm. Hasiči boli na nohách hlavne v Južnom Nemecku a v Stredočeskom, Juhočeskom, Plzeňskom a Juhomoravskom kraji a na Vysočine.

Ďalšie silné búrky by mali doraziť znova dnes, hlavne popoludní a počas noci by sa mal vytvoriť silnú búrkový komplex znova nad Rakúskom.