Silné zemetrasenie na Taiwane. Zrútila sa minimálne jedna budova

18.09.2022 o 11:34 - Veronika Sádovská

Silné zemetrasenie na Taiwane spôsobilo rozsiahle škody. Zrútila sa minimálne jedna budova a vykoľajil sa vlak.

Silné zemetrasenie na Taiwane. Zrútila sa minimálne jedna budova
Vykoľajený vagón, foto: ET today

Východné pobrežie Taiwanu zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,9. Nie je prvé v posledných dňoch, ale zatiaľ najsilnejšie.

Zemetrasenie nastalo krátko po pol desiatej večer miestneho času asi 50 km severne od pobrežného mesta Tchaj-tung v hĺbke 10 kilometrov. Miestny meteorologický úrad ale neskôr uviedol nižšiu magnitúdu (6,4) a o niečo plytšie zemetrasenie (v hĺbke asi 7,3 km).

Miestne médiá pôvodne nehlásili žiadne zranenia ani škody spôsobené zemetrasením, no taiwanská tlačová agentúra Central uviedla, že systém metra v meste Kaoshiung na juhu ostrova bol dočasne pozastavený.

Neskôr sa objavili správy o zrútení menšej budovy s obchodom a vykoľajení jedného vagóna vlaku. Zemetrasenie pocítili aj v hlavnom meste Tchaj-pej.

Ako vidieť aj vo videách nižšie, zemetrasenie bolo také silné, že spôsobilo popukanie ciest či pád niektorých mostov. Hlásia aj poškodené domy.

Úrady najskôr vydali výstrahu pred vlnami tsunami, ale neskôr toto varovanie zrušili.

Na Taiwane sa zemetrasenia objavujú síce pravidelne, takéto silné však môžu spôsobiť veľké škody, ale aj zranenia či úmrtia. Závisí od oblasti, kde sa vyskytnú.

Pri tomto zemerasení zatiaľ okrem škôd zranenia či úmrtia hlásené neboli.