Silné zemetrasenie zasiahlo Šalamúnove ostrovy. Páchalo aj škody

22.11.2022 o 12:55 - Zuzana Macháčová

Šalamúnove ostrovy dnes zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,0. Jeho epicentrum sa nachádzalo blízko hlavného mesta krajiny Honiara. Niektoré budovy boli poškodené a v hlavnom meste sa vyskytli aj problémy s dodávkami elektrickej energie a komunikačnými systémami.

Silné zemetrasenie zasiahlo Šalamúnove ostrovy. Páchalo aj škody
Zdroj: Geoscience Australia

Zemetrasenie s magnitúdou 7,0 bolo zaznamenané približne o 13.00 miestneho času. Hypocentrum zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke 15 kilometrov a jeho epicentrum bolo 18 kilometrov od pobrežia regiónu Malango.

Polhodinu po prvom zemetrasení bolo v oblasti cítiť ďalšie otrasy. Druhé zemetrasenie dosiahlo magnitúdu 6,0 a vyskytlo sa o niečo ďalej vo vnútrozemí.

Škody po zemetrasení sú značné

Zemetrasenie spôsobilo škody na budovách a výpadky elektriny takmer v celom hlavnom meste, informovala agentúra Reuters. Rozhlasová spoločnosť Solomon Islands Broadcasting na sociálnych sieťach potvrdila, že rozhlasové vysielanie bude dočasne prerušené. Nie sú zatiaľ žiadne správy o zraneniach ani úmrtí.

Anthony Albanese, austrálsky premiér, uviedol: V dôsledku zemetrasenia sa zrútila strecha úradu austrálskeho komisára v Honiare a škody sú pravdepodobne v celom meste.“ Dodal, že nefungujú ani telefónne linky, čo skomplikovalo problémy s komunikáciou.

John Muria, generálny prokurátor Šalamúnových ostrovov, zverejnil na sociálnych sieťach fotografie svojej kancelárie po zemetrasení. Otrasy trvali približne 20 sekúnd.

Vzhľadom na silu otrasov a jeho polohu bolo po zemetrasení následne vydané varovanie pred cunami. Úrady vyzvali obyvateľov, aby opustili pobrežné oblasti a odišli do bezpečnejších, vyššie položených oblastí.

Až neskôr národná meteorologická služba odvolala varovanie a uviedla, že cunami nehrozí, no varovala pred nezvyčajnými morskými prúdmi v pobrežných oblastiach a následnými otrasmi.

Dnešné zemetrasenie zasiahlo Šalamúnove ostrovy po tom, ako v pondelok zasiahlo hlavný indonézsky ostrov Jáva taktiež silné zemetrasenie a zabilo desiatky ľudí a stovky zranilo. Šalamúnove ostrovy a Indonézia sa nachádzajú v oblasti „ohnivého kruhu tektonickej aktivity v Tichom oceáne.