Silnejúca cyklóna začne ovplyvňovať počasie v Európe

12.11.2020 o 10:50 - Veronika Salayová
  • Článok

Dynamickejšie počasie od dnes začína prebiehať najmä v západnej Európe, ktorú výrazne ovplyvňuje silnejúca cyklóna v severnom Atlantiku. 

Silnejúca cyklóna začne ovplyvňovať počasie v Európe
Zdroj: MeteoSat/Severe Weather Europe

Na juh od Grónska sa v severnom Atlantiku vytvorila cyklóna, ktorý sa posúva na východ smerom k Islandu a j Britkým ostrovom. Jej centrálny tlak môže dnes dosiahnuť hodnotu 955 mbar.

Táto severoatlantická cyklóna sa od včerajšieho dňa veľmi rýchlo zintenzívnila a proces rýchlej intenzifikácie stále prebieha. Bezprostredne na juho- až juhozápad od jadra cyklónu sa vyvinie silná veterná smršť, ktorá tiež vyprodukuje veľké vlny.

V nasledujúcich dvoch dňoch tak cyklóna uvoľní extrémne silný vietor, ktorý prinesie vysoké vlny smerom k Írsku a k Veľkej Británii. Hlavný studený front so silným vetrom by sa mal podľa predpovedí dostať do Írska a západného Škótska dnes v popoludňajších hodinách.

Silný vietor možno očakávať v piatok aj na južnom Islande. Nárazový vietor pravdepodobne miestami dosiahne viac ako 120 km/h.

Najsilnejšie vetry na kontinent neprejdú a ostanú nad otvoreným severným Atlantikom.

Predpokladaná výška vĺn. Zdroj: Windy.com
Predpokladaná výška vĺn. Zdroj: Windy.com

V priebehu dnešného večera a zajtrajšieho rána sa však môžu vytvoriť až 12-metrové vlny, najmä v pobrežných oblastiach západného Írska a západného Škótska, kde môžu vlny spôsobiť lokálne záplavy na pobreží.

Najnovšie správy