Silný mraz v noci poškodil na Slovensku úrodu. Bolo len -6 °C

13.05.2020 o 13:35 - Peter Minárik
  • Článok

V noci klesali teploty poriadne nízko. Na severe dokonca klesala teplota pod -5 °C a silný mráz zničil mnohé poľnohospodárske plodiny.

Silný mraz v noci poškodil na Slovensku úrodu. Bolo len -6 °C

Farmári hlásia po uplynulej noci veľké škody. V priebehu uplynulej noci klesali teploty v severnej polovici územia na mnohých miestach pod bod mrazu, čo poznačilo úrodu. Viaceré plodiny sú poškodené.

Za studeným frontom, ktorý cez našu oblasť postupoval počas noci na utorok k nám od severu prenikol studený, pôvodom arktický vzduch a ten dokáže v tomto vegetačnom období napáchať veľké škody a to sa aj stalo.

V priebehu noci klesali teploty na mnohých miestach severného a východného Slovenska na úroveň 0 až -6 °C. Najchladnejšie bolo na Orave, kde teploty klesali práve pod -5 °C.

Práve z Oravy hlásia ľudia veľké škody. Okrem pomrznutých muškátov mráz zasiahol viaceré ovocné stromy a tohtoročná úroda ovocia, tak bude nízka.

Teplota klesala pod -5 °C, ale pozor. Táto teplota je meraná vo výške 2 metrov nad povrchom zeme a pri zemi, vo výške 5 cm nad zemi býva ešte chladnejšie.

Vplyvom mrazu hlásia škody aj obyčajní ľudia, ktorým pomrzli na severe zemiaky. 

Traja zamrznutí: Pankrác, Servác a Bonifác tak tento rok priniesli nielen ochladenie, ale na Slovensku spôsobili aj škody, ktoré budeme ešte dlho pociťovať.

Ďalšie noci by už mali byť teplejšie a mráz sa očakáva, len ojedinele.

Najnovšie správy