Silný smog zhoršuje pandémiu: V Indii majú veľký problém

19.10.2020 o 07:00 - Veronika Salayová
  • Článok

V Naí Dillí obyvatelia bojujú okrem pandémie aj s zhoršujúcou sa kvalitou ovzdušia. Tento mesiac majú najviac smogu za posledné dva roky.

Silný smog zhoršuje pandémiu: V Indii majú veľký problém
Foto: TVN 24

Po mesiacoch relatívne čistého vzduchu v dôsledku pandemických obmedzení dosiahlo znečistenie tento mesiac v indickej metropole Naí Dillí najhoršiu úroveň za posledné dva roky. V piatok visel nad indickým hlavným mestom, kde žije 18 miliónov ľudí, silný smog.

Index kvality ovzdušia (AQI) ukazoval, že vzduch je v Naí Dillí počas celého týždňa extrémne znečistený, až nedýchateľný.

Dôvodom je hlavne vietor, ktorý dosahuje veľmi nízku rýchlosť, čo spôsobuje, že sa vo vzduchu suspendujú nebezpečné častice PM 2,5.

Veľká koncentrácia smogu oslabuje dýchacie cesty a zhoršuje funkciu pľúc. V Indii, kde je pandemická situácia mimoriadne zlá, je smog a zhoršujúca sa kvalita ovzdušia veľkým problémom.

V smogovom prostredí sa zvyšuje pravdepodobnosť infekcie novým koronavírusom, uviedol Vivek Nangia, šéf nemocnice Max Super Specialty Hospital v Naí Dillí.

Celkový počet prípadov sa v Indii odhaduje na 7,3 milióna, čo radí túto krajinu na neslávne druhé miesto v počte infikovaných obyvateľov na celom svete.

 

 

 

Najnovšie správy