Silný vietor v Česku láme stromy. Zrejme spôsobil aj výbuch v rodinnom dome

05.12.2020 o 15:35 - Dominik Cenkner
  • Článok

Silný vietor v Česku spôsobuje množstvo škôd. Hasiči majú od večera plné ruky práce. Zasahovať museli pri desiatkach prípadoch.

Silný vietor v Česku láme stromy. Zrejme spôsobil aj výbuch v rodinnom dome
Silný vietor spôsobuje v Česku škody, Foto: ČT24

Popadané stromy na viacerých miestach poškodili elektrické vedenia. Ráno preto bolo bez prúdu približne 30 tisíc domácností.

Hasiči vetru pripisujú aj včerajší výbuch v rodinnom dome v Suchove na Hodonínsku, pri ktorom utrpel ťažké zranenia aj jeden človek. „Pád stromu prerušil elektrické vedenie, čo spôsobilo zastavenie obehového čerpadla u tepelného výmenníka v krbovej vložke. Voda v ňom sa preto prehriala, pričom došlo k výbuchu,“ priblížil hovorca hasičov David Jirouš.

Silný vietor skomplikoval aj dopravu. Vlaky ráno nejazdili na niekoľkých tratiach. Na cestách sa stalo viacero dopravných nehôd.

Českí meteorológovia varovali pred vetrom počas víkendu na viacerých miestach. Najsilnejšie poryvy dosiahli rýchlosť až 166 km/h na Sněžce.

Výstrahy pred silným vetrom platia v Česku až do noci z nedele na pondelok. Silnejší vietor sa vďaka fénovému efektu môže vyskytnúť aj na Slovensku.

Najnovšie správy