Silný vietor v Česku spôsobil aj značné škody. Doraziť môže aj k nám

03.10.2020 o 19:14 - Dominik Cenkner
  • Článok

Nepríjemné počasie počas dnešného dňa trápi obyvateľov väčšej časti Európy. Výdatné zrážky vo Francúzsku či Švajčiarsku spôsobujú rozsiahle povodne, silné búrky zas trápia obyvateľov Talianska a Chorvátska. Vietor už stihol udrieť aj u našich západných susedov, kde spôsobil aj značné škody.

Silný vietor v Česku spôsobil aj značné škody. Doraziť môže aj k nám
Silný vietor vyčíňal v Česku, Foto: HZS Pardubického kraje

Hasiči majú počas celého dňa plné ruky práce. Len v Zlínskom kraji dopoludnia zasahovali v 54 prípadoch. Najviac prípadov sa týka popadaných stromov a konárov na miestne komunikácie, cyklotrasách či na vedenie elektrického napätia.

V Olomouckom kraji dokonca zasahovali až pri 90 udalostiach. Zaisťovať museli aj plechy na strechách domov. V lese u Pstruží na Frýdecko-Místecku navyše vypukol požiar, ktorý sa pre silný vietor nedarí uhasiť.

Doposiaľ najsilnejšie nárazy zaznamenenali na stanici Lysá hora v Beskydoch. Vietor tam dosahoval rýchlosť 130 km/h. Nárazy nad 100 km/h zaznamenali aj v ďalších lokalitách.

Nárazy vetra v Českej republike za dnešný deň, Foto: oficiálne merania staníc SYNOP a METAR
Nárazy vetra v Českej republike za dnešný deň, Foto: oficiálne merania staníc SYNOP a METAR

Energetické spoločnosti informovali, že bez prúdu môže byť vyše 10 000 domácností. Meteorológovia očakávajú, že vietor ustane až v nedeľu v ranných hodinách.

Dôvodom silného vetra je vysoký tlakový gradient medzi oblasťou nízkeho tlaku vzduchu nad západnou Európou a oblasťou vysokého tlaku vzduchu nad východnou Európou. Očakáva sa, že pri búrkach počas noci môže vietor zosilnieť aj u nás.

Najnovšie správy