Silný vietor v Egypte skrížil loď, ktorá zablokovala Suezský prieplav

24.03.2021 o 17:39 - Peter Minárik
  • Článok

Suezský prieplav v Egypte dnes ráno zablokovala nákladná loď, ktorá pre silný vietor narazila na plytčinu. Významná obchodná trasa tak zostala zablokovaná.

Silný vietor v Egypte skrížil loď, ktorá zablokovala Suezský prieplav
zdroj: IG @fallenhearts17

V strategicky významnom Suezskom prieplave sa ráno skrížila loď. Plavidlo dlhé 400 metrov a široké 59 metrov sa dostalo na plytčinu v dôsledku veľmi nepriaznivého počasia.

Kontajnerová loď taiwanskej spoločnosti Evergreen mierila z Číny do holandského Rotterdamu. V utorok o 6:40 však zablokovala strategicky významný Suezský prieplav, ktorý patrí k najrušnejším vodným cestám na svete.

Loď zablokoval silný vietor

Správy uvádzajú, že loď stratila schopnosť manévrovať v silnom vetra a v piesočnej búrke, ktorá v tom čase panovala v tejto časti Egypta.

V takto významnej dopravnej ceste sprevádzajú takéto veľké plavidlá obvykle remorkéry, ktoré majú zabrániť tomu, aby silný vietor loď nevychýlil. Chybu urobil správca cesty, ktorý remorkéry nevyslal.

Následne sa do lode oprel silný nárazový vietor o sile 50 km/h, ktorý loď vychýlil a tá sa dostala do plytčiny.

Dôležitá cesty sa zablokovala

V ústí Suezského prieplavu sa medzičasom začali zhromažďovať plavidlá. Menšie plavidlá posielali starším a užším kanálom, no zhruba 210 lodí zastavilo a čakalo na sprejazdnenie.

radar sledujúci lode zaznamenal zneprejazdnenie prieplavu
radar sledujúci lode zaznamenal zneprejazdnenie prieplavu

Suezský prieplav je strategický. Spája Stredozemné a Červené more. Významne tak skracuje napríklad cestu z Číny do Európy.

Alternatívna trasa totiž neexistuje a lode by museli oboplávať celú Afriku, aby sa dostali do Európy.

Prieplavom ročne prejde zhruba 19 tisíc lodí a celkovo 12% svetového obchodu. Prieplav je hlavným príjmom egyptského štátneho rozpočtu. Za prejazd prieplavom totiž lode platia poplatky. Minulý rok lode Egyptu zaplatili za povolenie prejsť prieplavom viac ako 4,6 miliardy €.

Najnovšie správy