Situácia sa zhoršuje: Ničivý požiar v Česku stále horí a môže byť ešte horšie. Rozfúka sa vietor!

26.07.2022 o 19:06 - Peter Minárik

Hasiči v Česku stále bojujú s rozsiahlym lesným požiarom, ktorý zachvátil Národný park České Švajčiarsko. Požiar sa začal šíriť ešte včera večer, kedy ho ruzfúkal silný vietor. Zhorelo už niekoľko domov a môže byť ešte horšie. Vietor by totiž mal nabrať na sile.

Situácia sa zhoršuje: Ničivý požiar v Česku stále horí a môže byť ešte horšie. Rozfúka sa vietor!
foto: SDH Velký Šenov

V Česku horí jeden z najkrajších Národných parkov, ktorý ročne navštívi viac ako 300 tisíc turistov. Požiar vypukol ešte minulý týždeň, avšak včera vo večerných hodinách ho silný vietor na čele studeného frontu výrazne rozšíril a vymkol sa spod kontroly.

Českí hasiči robia čo môžu, ale na požiar zatiaľ nestačia. O pomoc tak už zažiadali európske krajiny, ktoré mieria na pomoc.

Zhorelo niekoľko domov. V ohrození je Pravčická brána

Situácia sa vymkla spod kontroly počas včerajšieho večera pre silný vietor. Hasenie zo vzduchu musí byť počas nočných hodín prerušené a pokračovať sa môže až ráno. Práve počas uplynulej noci sa požiar rozšíril.

Dostal sa až do obce Mezná, kde sa hasičom nepodarilo uchrániť 6 domov, ktoré zhoreli. V ohrození sú aktuálne aj obce Mezní Louky a Hrensko. Podvečer vyhlásili hasiči evakuáciu aj pre obec Vysoká Lípa, neďaleko Hřenska.

Požiar ohrozuje aj veľmi známu Pravčickú bránu. Ide o najväčšiu pieskovcovú skalnú bránu v Európe. Všetkých desí predovšetkým situácia, že sa oheň dostane až k reštaurácii Sokolie hniezdo, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti brány. Plamene by skalnú bránu síce nezničili, ale sálanie tepla môže poškodiť stabilitu telesa.

Pravčickú bránu ohrozuje požiar, zdroj: infoglobe
Pravčickú bránu ohrozuje požiar, zdroj: infoglobe

Požiar nie je pod kontrolou. Situácia sa zhoršuje

Požiar už zničil zhruba 1000 hektárov lesa. Na mieste zasahuje 83 jednotiek a celkovo 410 hasičov, no situácia stále nie je pod kontrolou.

Česko už požiadalo krajiny EÚ o pomoc. V oblasti podvečer pristál poľský vrtuľník, ktorý pomôže s hasením požiaru. Na miesto mieri aj slovenskí tím, ktorý sa nedávno vrátil z hasenia požiarov v Slovinsku a Slovensko taktiež zvažuje vyslanie helikoptéry. Tá by mala vyraziť do Česka hneď ako prebehne jej revízia.

Pomoc ponúklo aj Taliansko. To ponúklo špeciálne hasičské lietadlá Canadair, ktoré sú schopné čerpať vodu priamo z vodnej hladiny. To by bola výrazná pomoc,“ povedal český minister vnútra Vít Rakúšan. „Ukazuje sa, že európska solidarita funguje. Štáty sú ochotné nám pomôcť,“ dodal.

Požiar sa v noci rozšíril aj na nemeckú stranu. Dnes sa tu situácia výrazne zhoršila. S požiarom bojuje už 254 hasičov a zhruba 7 sa už zranilo.

V noci hasenie zo vzduchu nebude možné, no hasiči budú na zemi hasiť aj naďalej. V priebehu rána sa však situácia môže ešte zhoršiť. V stredu by sa mal rozfúkať silný vietor, ktorý môže dosahovať nárazy viac ako 50 km/h.