Škola nakúpila solárne panely. Za ušetrené peniaze zdvihla platy učiteľom

21.03.2021 o 15:15 - Ľubomír Franko
  • Článok

Školy v americkom štáte Arkansas investovali do solárnej energie. Ušetrené peniaze za elektriku použili okrem iného na zdvihnutie platu učiteľom.

Škola nakúpila solárne panely. Za ušetrené peniaze zdvihla platy učiteľom
Ilustračná fotka, zdroj: Pixabay

Školský obvod Batesville v americkom štáte Arkansas prišiel so zaujímavým nápadom. Vedenie školy sa rozhodlo investovať do stavby 1500 solárnych panelov, ktoré ušetria peniaze v najbližších rokoch.

Táto investícia sa ukázala ako prospešná, keď z ušetrených peňazí mohli zvýšiť ročné platy učiteľom až o 15-tisíc dolárov ročne.

Podľa CBS News prišli s návrhom po tom, čo každoročne museli platiť obrovské účty za energie. Celkové náklady sa pritom pohybovali až na úrovni 600-tisíc dolárov ročne.

Výplaty učiteľov v tomto chudobnejšom vidieckom okrese boli pomerne nízke, následkom čoho viacerí učitelia odišli pracovať do bohatších okresov. V školskom obvode sa nachádza celkovo 7 škôl, ktoré navštevuje asi 3200 študentov.

Školský audit došiel k záveru, že inštaláciou solárnych panelov môžu ušetriť v najbližších 20-tich rokoch až 2,4 milióna dolárov. Elektrinu, ktorú nespotrebujú, predajú ďalej do siete.

Najnovšie správy