Slnečná búrka zasiahla Zem. Rusko a Ázia trpia výpadkom rádia a GPS

14.06.2022 o 17:30 - Veronika Salayová

Dnes v skorých ranných hodinách zasiahla Zem geomagnetická búrka, ktorá spôsobila výpadok rádiového a satelitného signálu, vrátane GPS. Výpadok zasiahol východné Rusko, Áziu aj Japonsko. 

Slnečná búrka zasiahla Zem. Rusko a Ázia trpia výpadkom rádia a GPS
Ilustračné. Foto: NASA

V utorok ráno o 6:23 Dr. Tamitha Skov, expertka na vesmírne počasie, informovala, že niekoľko častí sveta môžu od rána zasiahnuť výpadky rádia a GPS v dôsledku geomagnetickej búrky.

V pondelok došlo na Slnku k slnečnej erupcii, kde explodovala rastúca slnečná škvrna AR3032 a vytvorila slnečnú erupciu triedy M3, uvádza SpaceWeather. 

Zdroj: swpc.noaa.gov
Zdroj: swpc.noaa.gov

Extrémne ultrafialové žiarenie z erupcie ionizovalo vrch zemskej atmosféry a spôsobilo výpadok krátkovlnného rádia.

Používatelia amatérskych rádií a GPS tak mohli zaznamenať v priebehu dnešného dňa  rozsiahlejšie výpadky signálu a poruchy na rádiových frekvenciách pod 30 MHz v Ázii a Tichomorí, Austrálii, Novom Zélande, Indii a východnom Rusku.

Aj v stredu hrozí geomagnetická búrka

Podľa koronografov pre Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) výbuch vymrštil do vesmíru aj veľkolepý výrom koronálnej hmoty CME.

Výron CME prejde v blízkosti Zeme už v priebehu zajtrajšieho dňa, čo môže spôsobiť narušenie magnetosféry našej planéty a tým vyvolať ďalšiu geomagnetickú búrku. 

Geomagnetické búrky sú možné, ak CME zasiahne našu Zem. V tom prípade prognostici z NOAA uvádzajú, že sú pravdepodobné menšie búrky triedy G1, pričom nie sú vylúčené ani búrky G2 či G3. 

Geomagnetické búrky G2 a G3 by mohli spôsobiť ďalšie rozsiahlejšie výpadky satelitného a rádiového signálu, pričom v noci by mohla byť viditeľná polárna žiara aj v nižšie položených oblastiach.