Slnko je na ceste k svojmu maximu. Počet slnečných búrok bude narastať

10.01.2022 o 18:45 - Veronika Salayová

Slnko je tento rok opäť bližšie k svojmu maximu, ktoré by podľa astronómov malo dosiahnuť v roku 2025. Čo to pre nás znamená? 

Slnko je na ceste k svojmu maximu. Počet slnečných búrok bude narastať
Ilustračné. Foto: NASA

Sú roky, kedy je Slnko aktívnejšie, a inokedy je aktívne menej. Naše Slnko má totiž svoj cyklus v trvaní 11 rokov, počas ktorého sa strieda fáza slnečného maxima a fáza slnečného minima. 

Počas slnečného maxima vydáva Slnko viac tepla a je plné slnečných škvŕn, v slnečnom minime je to naopak. 

Naše Slnko ešte minulý rok vstúpilo do fázy slnečného maxima a vrchol slnečnej aktivity by malo dosiahnuť v nasledujúcich rokoch. Nábeh cyklu do maxima trvá približne 4 roky.

Slnečné maximum by tak Slnko podľa astronómov malo dosiahnuť v júli roku 2025. Pre nás to znamená, že nás môžu ohrozovať stále častejšie slnečné búrky, ktoré vyvrcholia o tri a pol roka. 

Čo sú slnečné búrky a čo môžu spôsobiť?

Na povrchu Slnka dochádza k výronu koronálnej hmoty. Ide o nabité častice, ktoré postupujú vesmírom a môžu zasiahnuť Zem. Ak sa tak stane, hovoríme o slnečnej alebo geomagnetickej búrky. Sprievodným javom týchto búrok je vznik polárnych žiar.

Slnečná alebo geomagnetická búrka však môže mať aj vážnejšie následky. Môže narušiť najmä satelitné technológie vrátane správneho fungovania GPR, mobilného, internetového či rádiového signálu, pri silnejších búrkach môže zapríčiniť aj výpadky elektrickej energie či spôsobiť problémy v leteckej doprave. 

Vedci prvýkrát zistili, že slnečné erupcie môžu spôsobiť výpadky elektriny v roku 1989, keď silná slnečná búrka spôsobila výpadok prúdu v kanadskom Quebecu.

Naše technológie sú približovaním sa do fázy slnečného maxima v čoraz väčšom ohrození, a preto je pravdepodobné, že počas nasledujúcich rokov bude slnečných búrok pribúdať.