Slony môžu na Zemi úplne vyhynúť. Ohrozené sú všetky druhy

28.03.2021 o 19:15 - Veronika Andrejková
  • Článok

Medzinárodná únia pre ochranu zvierat aktualizovala Červený zoznam ohrozených druhov. Najnovšie tam už patria všetky druhy slonov.

Slony môžu na Zemi úplne vyhynúť. Ohrozené sú všetky druhy
zdroj: Reuters

Okrem dvoch veľkých druhov slonov -slon africký a slon indický - vedci zistili, že sa z nich vyvinuli počas posledných 10 rokov ešte dva ďalšie druhy. Slon africký žijúci v lese a slon africký žijúci v savane.

Všetky tieto druhy sú však ohrozené a hrozí im vyhynutie. Populácia slonov na savanách sa znížila za 50 rokov o 60%. Oveľa prudší pokles však zaznamenal druh žijúci v lese a to za 30 rokov poklesli ich počty o 86%. 

Slon africký sa po prvýkrát ocitol na zozname zraniteľnžch druhov už v roku 1986 a slon indický v tom istom roku bol klasifikovaný ako ohrozený druh.  

Ešte v roku 1930 bolo na africkom kontinente vyše 10 miliónov jedincov. Teraz ich je oproti tomuto číslu len zlomok - 415 000 slonov. 

Z Botswany napriek tomu hlásia dobré správy. Táto krajina je domovom takmer tretiny celej populácie slonov v Afrike. Tam sa vďaka účinnej ochrane týchto zvierat podarilo ich počet mierne zvýšiť. Koncom 90. rokov ich bolo len okolo 80 000, teraz odhadujú populáciu na 130 000 jedincov. 

Botswana je príklad toho, že z pytliactvom, ktoré najviac ohrozuje tieto zvieratá, sa dá účinne bojovať. Aj ostatné krajiny však musia prijať prísne zákony.

Najnovšie správy