Slováci vyšli do ulíc. V Bratislave prebieha protest pre ochranu klímy

07.10.2020 o 12:22 - Veronika Salayová
  • Článok

V Bratislave sa dnes koná protestná akcia v súvislosti ochrany našej klímy. Štrajkujúci Slováci zablokovali aj vjazd pre vozidlá pre úradom vlády.

Slováci vyšli do ulíc. V Bratislave prebieha protest pre ochranu klímy
Ilustračné. Foto: unsplash

Na šiestich priestranstvách pred ministerstvami a vládnymi budovami v Bratislave sa dnes koná protest v súvislosti s ochranou klímy, informuje TASR. Cieľom je podľa slovenskej agentúry upozorniť, že k problému otepľovania by naša vláda mala pristupovať spolupracujúco, nadrezortne a túto problematiku neriešiť roztrieštene medzi ministerstvami.

Z budov vyšlo niekoľko štátnych tajomníkov a došlo k diskusii medzi tajomníkmi a protestujúcimi Slovákmi.

Ako pre TASR uviedla Lucia Szabová zo združenia Znepokojené matky, ktoré je jedným z organizátorov: „Z niektorých ministerstiev vyšli štátni tajomníci a s protestujúcimi skupinami sa rozprávali. Šlo o ministerstvá, kde sme aj predtým videli ústretovejšiu komunikáciu a väčšiu snahu o riešenie témy klimatickej zmeny. Mrzí ma však, že úrad vlády napriek tomu, že má pomerne veľa právomocí v tomto smere, nás dlhodobo ignoruje.“

Szabová dodala, že aktivita sa uskutočňuje počas celoeurópskych akčných dní v rámci iniciatívy Climate Care Uprising, ktorá sa koná v 17 krajinách Európskej únie. Ďalšími organizátormi protestu sú Greenpeace Slovensko, Študenti bez mena, Bod obratu a Extinction rebellion.

Iniciatíva Klíma ťa potrebuje spustila petíciu s názvom Za klímu, za budúcnosť, ktorú podpísalo už viac ako 60-tisíc Slovákov. Žiadajú v nej poslancov Národnej rady SR, aby vyhlásili klimatickú núdzu s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu Slovenska už v roku 2040.

Zároveň chcú, aby vláda do konca roka 2021 pripravila záväzný plán a stratégiu, ako neutralitu dosiahnuť. Posledným bodom petície je žiadosť, aby vláda podporila najvyššie sprísnenie klimatických cieľov EÚ.
     

Najnovšie správy