Slovensko čaká mrazivý a zasnežený víkend

19.03.2021 o 19:11 - Peter Minárik
  • Článok

Záver pracovného týždňa priniesol ďalšiu vlnu ochladenia, ktorá na našom území zotrvá ešte aj počas víkendu, pričom v sobotu by malo byť na Slovensku vôbec najchladnejšie.

Slovensko čaká mrazivý a zasnežený víkend

Na našom území prevláda nepríjemné počasie. To ovplyvňuje oblasť vysokého tlaku vzduchu, ktorá sa rozkladá nad východným Atlantikom a oblasť tlakovej níže, ktorá má svoj stred nad východnou Európou.

Medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi prúdi do našej oblasti od severu veľmi studený a súčasne vlhký vzduch, ktorý je zodpovedný za aktuálne prevládajúce studené dni so snehovými prehánkami.

Takýto charakter počasia bude na našom území pokračovať a zima ešte zosilnie. Najchladnejšia by mala byť sobota, kedy sa očakávajú aj celodenné mrazy.

Víkend bude mimoriadne studený

Počas víkendu nás aj naďalej čaká mimoriadne chladné počasie. Nad naše územie zavíta najchladnejšia vzduchová hmota z celého tohto týždňa. Teplota v hladine 850 hPa, cca 1500 m n.m. by mala poklesnúť pod -10 °C, čo sa prejaví aj v nižších polohách.

Počas soboty by sa maximálne denné teploty mali na našom území pohybovať od -2 °C na severe územia po +8 °C na juhu. Na severe nás tak čaká aj celodenný mráz. Počas noci teploty na celom území poklesnú pod bod mrazu. V dolinách a v kotlinách poklesnú teploty aj pod -12 °C. Takéto teploty sú na našom území na túto ročnú dobu nezvyčajné. V porovnaní s dlhodobým normálom budú víkendové teploty zhruba o 5 °C nižšie ako je dlhodobý priemer.

Čaká nás sneženie

Vzduch, ktorý k nám bude prúdiť, okrem toho, že bude studený, tak bude aj veľmi vlhký v ktorom sa opäť, podobne ako v piatok na viacerých miestach Slovenska budú vytvárať prehánky. Tie by mali byť aj v nižších polohách snehové.

Počas soboty by sa snehové zrážky mali vyskytovať predovšetkým na strednom Slovensku. Viac zrážok nás čaká v nedeľu, kedy od severozápadu postúpi oklúzny front a ten do severozápadných a severných okresov Slovenska prinesie občasné sneženie a početné snehové prehánky.

Oteplenie až na konci mesiaca

Studený charakter počasia by mal na našom území zotrvať aj na začiatku nového týždňa. Teploty by sa mali pohybovať od +3 do +10 °C a nočné teploty budú klesať pod nulu. K zmene by malo prísť v druhej polovici budúceho týždňa, kedy sa postupne začnú teploty dvíhať.

Príchod jarného počasia sa však očakáva až ten nasledujúci víkend. Maximálne teploty by mohli prekonať hranicu +15 °C a ku koncu marca budú teploty atakovať hranicu aj +20 °C. Vývoj teplôt do začiatku apríla si pozrite TU.

Najnovšie správy