Slovensko čaká stabilné počasie a to pomerne dlhšie obdobie

08.11.2020 o 18:32 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie na našom území sa už niekoľko dní udržuje v stabilnom charaktere počasia a v takomto duchu počasia to podľa aktuálnych vyhliadok vyzerá, že nás čaká počasie až do začiatku poslednej novembrovej dekády.

Slovensko čaká stabilné počasie a to pomerne dlhšie obdobie

V mnohých oblastiach Európy prevzala počasie pod svoju kontrolu mohutná tlaková výš, ktorá sa nad našu oblasť nasunula z oblasti Atlantického oceánu a v priebehu tohto týždňa jej stred postupoval priamo cez naše územie ďalej smerom na východ, kde sa aktuálne nachádza.

Stred mohutnej tlakovej výše sa nachádza nad Pobaltím a rozťahuje sa od Nórska až po Grécko. Tlaková výš je tak pomerne mohutná.

V nasledujúcich dňoch sa pritom na vývoji počasia v Európe nebude nič zásadné diať. Táto tlaková výš, ktorá už teraz ovplyvňuje počasie sa bude veľmi pomaly presúvať smerom na východ, pričom denne sa bude pohybovať len o niekoľko desiatok kilometrov a stále bude mohutnieť. Aj naďalej tak bude mať dominantný vplyv na vývoj počasia u nás.

Tlaková výš sa nepostará len o stabilné počasie bez zrážok, ale čakajú nás aj inverzné dni. Po zadnej strane tejto tlakovej výše k nám totiž bude prúdiť od juhu teplý a vlhký vzduch a toto prúdenie sa v nasledujúcom týždni zmení na juhozápadné.

V takomto vzduchu sa veľmi dobre vytvára inverzná oblačnosť. Nasledujúce dni tak síce budú stabilné, no v nižších polohách aj hmlisté.

Môžeme povedať, že počasie bude v nižších polohách pomerne depresívne. Zobúdzať sa budeme do hmlistého počasia, pričom hmla a nízka oblačnosť sa môže udržať v nižších polohách aj počas celého dňa.

Vývoj na ten ďalší týždeň po 15. novembri naznačuje, že súčasný charakter počasia bude na našom území pokračovať.

Nad našou oblasťou sa sformuje nový stred tlakovej výše, ktorý sa bude opäť presúvať veľmi pomaly smerom na východ. Stabilné a inverzné počasie nás tak čaká minimálne do 20. novembra.

Na prelome druhej a tretej novembrovej dekády by mohlo prísť k čiastočnej zmene. Do našej oblasti by mohol preniknúť studený front, ktorý by mohol priniesť dážď a ochladenie. Zrážky však budú len slabé a dočasné.

Vývoj počasia v priebehu tohto mesiaca tak avizuje, že nás čaká inverzné a stabilné počasie, pričom k zmene by mohlo prísť až ku koncu mesiaca. Čo je však pre mnohých najzaujímavejšie je, že numerické modely nateraz nepočítajú s nejakým výraznejším prepadom studeného vzduchu a zima s prvým snehom by tak do nižších polôh nateraz nemala prísť. Vývoj počasia deň po dni nájdete TU.

Najnovšie správy