Slovensko čaká ďalšia vlna saharského piesku, ktorá opäť zašpiní autá

14.05.2020 o 20:25 - Peter Minárik
  • Článok

V priebehu nočných hodín začne cez naše územie postupovať ďalšia vlna saharského piesku, ktorá opäť zašpiní autá a predmety v exteriéri. 

Slovensko čaká ďalšia vlna saharského piesku, ktorá opäť zašpiní autá

Počas uplynulej noci cez naše územie v silnom juhozápadnom prúdení postupoval pás vysokej koncentrácie prachových častíc, tzv. saharského piesku. Jeho koncentrácia dosahovala až 3000 mgr/m2.

Prítomnosť piesku neušla pozornosti asi nikomu. Autá, parapety a predmety v exteriéri boli zašpinené od saharského piesku a autoumyvárne dnes boli veľmi vyťažené. Kto však svoje auto neumyl nemusí ľutovať. V noci ich totiž opäť zašpiní.

Cez naše územie totiž začne v noci postupovať ďalšia vysoká vlna koncentrácie prachových častíc a súčasne začne po polnoci postupne od juhozápadu pršať.

Samotná vyššia prítomnosť prachových častíc by tak príliš predmety v exteriéri nezašpinila, no dopomôže tomu dážď. Na kvapky sa totiž lepšie zachytia prachové častice a tie potom dopadnú na zem.

Čím intenzívnejší je dážď, tým viac prachových častíc spadne k zemi. Počas noci a v priebehu zajtrajšieho dňa sa postupne na mnohých miestach nášho územia rozprší.

Dážď, tak síce prinesie potrebnú vlahu, ale súčasne zašpiní všetko, ,,čo mu príde do cesty,,.

Najnovšie správy