Slovensko čaká výrazné ochladenie. Vyťahujte svetre. Bude potrebné prekúriť

15.09.2022 o 20:05 - Peter Minárik

Slovensko čaká v nadchádzajúcich hodinách veľmi výrazné ochladenie. Príliv studeného vzduchu prinesie na naše územie na súčasnú ročnú dobu nezvyčajne nízke teploty. Vplyvom nízkych teplôt, ktoré sa udržia niekoľko dní bude potrebné v niektorých oblastiach Slovenska zahájiť vykurovaciu sezónu.

Slovensko čaká výrazné ochladenie. Vyťahujte svetre. Bude potrebné prekúriť
ilustračné foto

Uplynulé hodiny priniesli na Slovensko upršané počasie, ktoré prinieslo toľko potrebnú vlahu. Okrem zrážok sa na našom území dokonca vyskytli aj búrky. Napriek upršanému počasiu bolo doteraz na našom území relatívne teplo. No to sa už čoskoro zmení.

Prúdiť k nám bude chladný, morský vzduch

Počasie v našej oblasti aktuálne stále ovplyvňuje studený front. Ten priniesol spomínané zrážky, no vplyv tohto studeného frontu budeme na našom území badať ešte niekoľko nasledujúcich dní. Vtiahne k nám totiž studený vzduch.

Ten k nám bude prúdiť niekoľko nasledujúcich dní. Ako vidieť aj na animácii, tak vzduch, ktorý k nám bude prúdiť medzi tlakovou nížou so stredom nad Pobaltím a tlakovou výšou so stredom nad Britskými ostrovmi bude prúdiť zo severnej Škandinávie, cez Severné more až nad naše územie.

Posledným teplým dňom na našom území bude piatok, kedy sa teploty na Slovensku dostanú pomerne ľahko k hranici až +20 °C, pričom dokonca v najteplejších oblastiach nášho územia teploty túto hranicu dokonca pokoria.

Od soboty však už bude výrazne chladnejšie a teploty hranicu +20 °C nepokoria niekoľko nasledujúcich dní.

Vyťahujte svetre. Bude potrebné prekúriť

Studený vzduch prinesie na Slovensko výrazne podpriemerné teploty. Bude tak chladno, že v niektorých oblastiach Slovenska bude potrebné zahájiť vykurovaciu sezónu. Tá začína v mnohých oblastiach v prípade, ak dva po sebe idúce dni neprekročí priemerná teplota +13 °C.

Prvé chladné dni zažijeme už počas nadchádzajúceho víkendu. Teploty sa na našom území budú pohybovať len od +14 do +19 °C, pričom v najchladnejších oblastiach nášho územia bude ešte chladnejšie. Tu sa teploty dostanú len od +10 do +15 °C.

Očakávané teploty, by mali byť na našom území až o 10 °C nižšie, ako je na súčasnú ročnú dobu bežné. Chladná vzduchová hmota, ktorá k nám teda bude prúdiť bude nezvyčajne studená.

Vyhliadky počasia naznačujú, že chladné obdobie nás čaká minimálne týždeň. Otepliť by sa malo až v posledný septembrový týždeň a čo je pozitívne, tak zrejme nás čaká nástup babieho leta. Vývoj deň po dni až do konca septembra nájdete TU.