Slovensko čakajú mrazy. V Tatrách začne snežiť

Článok
Leto bolo biedne, babie leto zatiaľ nenastúpi a tento týždeň sa nám ozve zima. V niektorých lokalitách bude potrebné prikúriť.
Na našom území aktuálne prevláda oblačné počasie a najmä na severe a východe sa vyskytujú zrážky. Prináša ich tu studený front, ktorý v týchto chvíľach postupuje cez naše územie. Tento studený front však neprinesie len zrážky, ale omnoho dôležitejšie bude citeľné ochladenie, ktoré pocítime už v noci.

Na horách začne snežiť
Medzi tlakovou nížou, ktorá má svoj stred nad Pobaltím a tlakovou výšou, ktorá sa nad naše územie natláča od západu začína prúdiť studený vzduch zo Škandinávie. Súčasne však severne od Nórska leží ďalšia tlaková výš, ktorá nad Škandináviu vháňa studený vzduch pôvodom z Arktídy. Tento ľadový vzduch sa tak dostane až do našej oblasti a prinesie priemerné ochladenie až o 10°C.
V priebehu noci na utorok zavládne na našom území polojasné až polooblačné počasie, pri ktorom budú nočné teploty klesať na +10 až +5°C. Na severe sa však teplota bude pohybovať len okolo +3°C. Počas utorka bude prevládať prevažne oblačné počasie so zrážkami a to najmä na severe a východe. Denné teploty sa na našom území dostanú na maximálne hodnoty od +10 do +16°C, no na severe bude maximálne do +10°C.
Krajný juhozápad a hory potrápi silnejší severozápadný vietor a v Tatrách začne od nadmorskej výšky približne 1400 metrov aj snežiť.

Noc na stredu bude mrazivá
Počas stredy sa počasie stabilizuje a prevládať bude polojasné až polooblačné počasie. Teploty však budú veľmi nízke. Nočné teploty na našom území poklesnú na +6 až 0°C, pričom na severe sa očakáva slabý mráz. S prízemným mrazom však treba počítať na väčšine územia. V priebehu dňa sa teploty dostanú maximálne do +16°C.
Nasledujúce dni sa síce počasie príliš nepokazí, ale stále bude pomerne chladno. Oteplovať sa bude len veľmi pomaly, a tak v niektorých domácnostiach bude najvyšší čas prekúriť.
VIDEO: Ochladenie na Slovensku
img