Slovensko dnes poobede zasiahnu intenzívne BÚRKY

29.04.2018 o 08:12 - Ľ.F.
Článok

Počas dnešného dňa bude cez naše územie ďalej na sever prechádzať teplý front. Čakajú nás mimoriadne vysoké teploty a popoludní aj intenzívne búrky.

Slovensko dnes poobede zasiahnu intenzívne BÚRKY

Cez naše územie bude dnes prechádzať teplý front. Za ním k nám začne od juhu prúdiť mimoriadne teplý, no zároveň aj vlhký vzduch. Vlhkosti bude dosť aj pre vznik búrok, ktoré budú aj intenzívne.

Popoludní sa očakáva vznik búrok, ktoré budú viazané najmä na horské prekážky. Dôvodom bude slabá podpora strihu vetra v hladine 0-6 km. Hodnoty instability tak síce budú najvyššie na juhozápade Slovenska, no búrkam budú napomáhať horské prekážky. Intenzita búrok by mala narastať v neskorších popoludňajších hodinách a večer.

Búrky sa budú pohybovať len pomaly a budú mať dostatočnú vlhkosť. Hrozia tak aj prívalové povodne, či výraznejšie krupobitie. Pri búrkach môže napršať 10 až 30 mm. 

Vo večerných hodinách sa očakáva nárast strihu vetra v najspodnejších vrstvách troposféry. Zároveň sa bude nachádzať nízko aj kondenzačná hladina (výška, v ktorej by nadobudla daná parcela vzduchu relatívnu vlhkosť 100%, keby bola vzostupom adiabaticky ochladzovaná). Večer tak bude existovať krátke okno aj pre prípadný vznik tornáda, šanca je však veľmi malá. 

Búrky by mali začať ustávať s príchodom noci. Do rána sa postupne vyjasní.