Slovensko v nedeľu zasiahli prívalové zrážky. Spôsobili početné škody

14.06.2020 o 21:50 - Ľubomír Franko
  • Článok

Intenzívne búrky zasiahli v nedeľu viaceré miesta stredného a západného Slovenska. Priniesli prívalové zrážky, ktoré spôsobili početné škody. Prívalové lejaky priniesli desiatky milimetrov zrážok.

Slovensko v nedeľu zasiahli prívalové zrážky. Spôsobili početné škody

Intenzívne búrky sa dnes začali vyskytovať už po 10:30, kedy sa prvá búrka vyskytla v oblasti Partizánskeho. Búrky sa následne rozšírili na mnohé miesta stredného Slovenska, najmä do Banskobystrického kraja.

Búrky postupne naberali na sile a tvorili sa vo veľmi vlhkom vzduchu. Na viacerých miestach dosahovala teplota rosného bodu pred búrkou až +21 °C, čo sú veľmi vysoké hodnoty.

Podmienky pre vznik búrok tak boli dnes ideálne, kvôli slabému strihu vetra sa ale neorganizovali do väčších komplexov. Búrky boli stacionárne a často sa stávalo, že zasiahli niektoré miesta aj viackrát. Takýto charakter búrok si vyžiadal vysoké úhrny zrážok, ktoré dosiahli miestami aj cez 100 mm.

Najviac zrážok spadlo v oblasti okolo Dunaju, kde sme viac ako 100 mm zaznamenali v Jarovciach, no takisto v Bake, neďaleko Gabčíkova. Mimoriadne úhrny zrážok zaznamenali amatérske meteorologické stanice aj na krajnom severe Záhoria, kúsok za hranicami Slovenska, v obci Rohatec, kde spadlo až mimoriadnych 157 mm.

Z mnohých lokalít stredného a západného Slovenska nám čitatelia hlásili zaplavené cesty, pivnice, domy ale aj poškodené autá či zaplavené cintoríny.

Nepriaznivé počasie zamestnalo najmä hasičov. Tí mali do pol ôsmej 80 výjazdov. Najvážnejšia situácia bola podľa HaZZ v Nitrianskom kraji, kde zasahovali v lokalitách Kolárovo, Komárno, Nové Zámky, Palárikovo, Tvrdošovce a Nitra. 

Takto to vyzeralo v obci Svätoplukovo v oblasti južne od Nitry.

,,Odčerpávanie vody na cestných komunikáciách, v pivniciach a záhradách rodinných domov si v Nitrianskom kraji doposiaľ vyžiadalo 25 výjazdov hasičov. V súvislosti s odčerpávaním prebytočnej vody zasahujú hasiči aj v ostatných krajoch, v 15 prípadoch v Banskobystrickom a Trnavskom kraji, v 13 prípadoch v Bratislavskom a v 10 prípadoch v Prešovskom kraji," informoval HaZZ na svojej Facebookovej stránke.

Búrky tak spôsobili početné škody, no našťastie si nevyžiadali žiadne zranené osoby ani obete. To si ale nemôžu povedať naši západní susedia, v Česku si bleskové povodne žiaľ vyžiadali jednu obeť.

Búrky sa očakávajú aj v pondelok, situované by mali byť najmä na strednom Slovensku a vo východnej časti západného Slovenska. Mali by už byť slabšie ako v nedeľu. Cez týždeň očakávame aj naďalej dusné a vlhké počasie, s častými prehánkami či búrkami.

Najnovšie správy