Slovensko dnes zasiahnu búrky. Blížia sa z Česka

23.04.2018 o 15:33 - P.M.
Článok

Dnes na našom území končí séria slnečného a veľmi teplého počasia, ktorá priniesla niekoľko denných teplotných rekordov. O zmenu sa postará studený front, ktorý už teraz prináša výrazne búrky nad Česko.

Slovensko dnes zasiahnu búrky. Blížia sa z Česka

Studený front v priebehu včerajšieho dňa priniesol veľmi intenzívne búrky do Nemecka. Búrky priniesli prívalové zrážky a krúpy. Dokonca boli zaznamenané silné supercelárne búrky, ktoré vyvracali stromy a prinášali intenzívne krupobitie.

Aktuálne sa studený front presúva Českom, pričom na ňom sa formuje výrazná búrková línia, ktorá je dobre pozorovateľná na radare. Pred frontom vznikajú tzv. predfrontálne búrky. Tie sa vyskytli aj na našom území.

Zatiaľ na našom území udrelo okolo 1100 bleskov, pričom v Česku už 16 000.

Búrky sa v priebehu dnešného dňa budú vyskytovať naďalej aj na našom území. Ich výskyt je však ťažké predikovať. Zjednodušene môžeme povedať, že ich pravdepodobnosť je vysoká na celom území, tak buďte v pozore. O niečo vyššia pravdepodobnosť je v horských oblastiach.

V priebehu večera by mali z Českej republiky doraziť už frontálne búrky. Modely stále nemajú jasno, no prísť by mali po 20:00 a zasiahnuť by mali najmä sever Slovenska. Opäť však platí, že riziko je na celom našom území.

Všetko podstatné o búrkach sledujeme priebežne na našom webe a online stream môžete sledovať TU.