Slovensko pozorovalo čiastočné zatmenie Slnka. Pozrite si výber najlepších záberov

10.06.2021 o 20:03 - Dominik Cenkner
  • Článok

V dnešný deň sme mohli nad hlavami pozorovať čiastočné zatmenie Slnka. Všetko začalo okolo poludnia, čo si nenechalo ujsť množstvo ľudí. Mnohí ho však nielen pozorovali, ale rozhodli sa ho aj zvečniť.

Slovensko pozorovalo čiastočné zatmenie Slnka. Pozrite si výber najlepších záberov
Dnešné čiastočné zatmenie Slnka, zdroj: Marián Švalec

Najväčšia júnová udalosť, ktorú sme mohli pozorovať na oblohe, sa začala krátko po 11:45 h. Išlo o najvyššie položené slnečné zatmenie z územia Česka a Slovenska. Najbližšie takéto nás čaká až v roku 2179.

Z veľkej časti mohli obyvatelia severnej pologuli sledovať čiastočné zatmenie Slnka. Týkalo sa to Severnej Ameriky, krajín v severnom Atlantiku, veľkej časti Európy, Ázie a Arktídy. Úplné zatmenie Slnka bolo vidieť len zo severovýchodného Ruska, severného Grónska a oblasti východnej Kanady.

Ani to však neodradilo mnohých k tomu, aby si tento úkaz pozreli na vlastné oči. Prispeli k tomu aj mnohé hvezdárne či združenia, ktoré v mestách ponúkali napr. aj ochranné prostriedky.

Na viacerých miestach prialo k pozorovaniu aj samotné počasie. Mnohým sa preto podarilo spraviť krásne fotografie, ktoré si pozrite v priloženej fotogalérii. Nájdete v nej aj zábery z pozorovaní v iných štátoch.

Na záver len pripomíname, že ak sa vám na oblohe, alebo aj na zemi podarí zachytiť nezvyčajný jav, ktorý súvisí s počasím, máte možnosť nám poslať fotografie alebo video prostredníctvom nášho formulára.

Najnovšie správy