Slovensko sužuje kalamita. Polícia uzatvára cesty. Situácia sa zhoršuje

11.02.2021 o 16:06 - Peter Minárik
  • Článok

Naše územie dnes zažíva veľmi nepriaznivé zimné počasie. Predovšetkým na východe ešte sneží a k tomu sa pridáva silný vietor, vďaka ktorému sa situácia výraznejšie zhoršuje. Pribúdajú oblasti s vyhláseným kalamitným stupňom.

Slovensko sužuje kalamita. Polícia uzatvára cesty. Situácia sa zhoršuje

Počasie na Slovensku je dnes mimoriadne nepríjemné. Zrážky síce pomaly na našom území ustávajú, ale to sa rozhodne nedá povedať o vetre, ktorý dosahuje nárazy až cez 25 m/s, čo situáciu len zhoršuje. Niektoré cesty sa doslova strácajú pred očami a to spôsobuje kalamitné stavy. Najhoršia situácia je aktuálne na východnom Slovensku, ale o nič lepšie to nie je ani na strednom Slovensku. Najlepšia situácia je na západe.

Počasie stále ovplyvňuje tlaková níž, ktorá včera na naše územie prinášala výrazné sneženie. Aktuálne prináša sneženie ešte do oblasti východného Slovenska, no sekundárny vplyv na počasie na Slovensku má taký, že po jej zadnej strane do našej oblasti prúdi pôvodom arktický vzduch a súčasne vplyvom výrazného tlakového gradientu fúka na našom území mimoriadne silný vietor.

Na východe je vyhlásená kalamita

Aktuálne najhoršia situácia na našom území je v oblasti východného Slovenska. Vplyvom sneženia a silného vetra je mnoho ciest neprejazdných. Cesty zasypávajú snehové záveje alebo na ne padajú stromy. 

Počasie komplikuje dopravu predovšetkým v Košickom kraji, kde polícia uzatvára cesty a žiada vodičov, aby radšej zostali doma a nikam nejazdili. 

Slovenská správa ciest informuje, že na cestách III. triedy v oblasti Stropkova je utlačený sneh do 10 - 15 cm. Zľadovatený sneh je na úsekoch ciest v okresoch Trebišov, Banská Bystrica, Martin, Turčianske Teplice, Prievidza, Partizánske, Žarnovica, Žiar n/Hronom, Liptovský Mikuláš, Trenčín, Trnava a Topoľčany.

Kalamita uzatvára cesty

Vplyvom tvorby snehových jazykov a závejov sú viaceré cesty na východe neprejazdné. Cesty III. triedy v oblasti Košického Klečenova sú pre veľkú vrstvu snehu (až nad 15 cm) uzavreté!

Štátna cesta I/19 v úseku HRIADKY – MICHALOVCE je pre nákladnú dopravu ÚPLNE NEPREJAZDNÁ, pre osobné motorové vozidlá je prejazdná iba čiastočne, priebežne púšťaná príslušníkmi Policajného zboru, ktorí sú na mieste a dopravu regulujú.

Úsek cesty MICHALOVCE – PETROVCE NAD LABORCOM, VOĽA, NACINA VES A STRÁŽSKE – momentálne úplne neprejazdná pre všetky druhy vozidiel, momentálne sú tam skrížené 3 kamióny.

Horský priechod I/67 Dobšiná a cesta I/67 v úseku odb. Dedinky (II/535) - Ostrá Skala (hr. RV/PP) sú pre vrstvu čerstvého snehu 4-5 cm uzatvorené pre vozidlá nad 3,5t.

Problémy sú aj na ďalších miestach. Kamióny, osobné autá a dokonca aj záchranky končia mimo vozoviek v závejoch.

foto: Záchranná služba Košice
foto: Záchranná služba Košice

Situácia sa zlepší až zajtra

Počasie na Slovensku bude aj naďalej poriadne vyčíňať. Sneženie bude v priebehu večera od západu ustávať a postupne prejde len do snehových prehánok.

Stále však bude problémy spôsobovať silný nárazový vietor, vplyvom ktorého sa na cestách budú vytvárať snehové jazyky a záveje. Ten najhorší vietor by mal ustať v priebehu večera, ale definitívne sa situácia začne zlepšovať až zajtra počas dňa. Aktuálnu situáciu z ciest si pozrite vo fotogalérii.

 

Najnovšie správy