Slovensko sužujú búrky a výdatný lejak. Vodné toky sa vylievajú

19.06.2020 o 14:35 - Podolínec - Peter Minárik
  • Článok

Naše územie aktuálne sužujú výdatné zrážky a v niektorých oblastiach spôsobujú problémy aj búrky. Vplyvom zrážok sa začínajú vylievať predovšetkým menšie toky.

Slovensko sužujú búrky a výdatný lejak. Vodné toky sa vylievajú

Slovensko opäť sužujú výdatne zrážky. Zatiaľ čo na severe a západe nášho územia sa vyskytuje predovšetkým výdatný dážď, tak v oblasti východného Slovenska dochádza k rozvoju konvektívnej činnosti, ktorá prináša početné búrky, keďže táto časť nášho územia sa stále nachádza v teplom a vlhkom vzduchu. 

Dnešné počasie na našom území ovplyvňuje frontálne rozhranie, ktoré postupuje priamo cez našu oblasť a na ňom sa prehlbujúca tlaková níž. 

Výrazne prší na viacerých miestach severozápadného a severného Slovenska. Najviac zrážok spadlo v oblasti Kysúc a Oravy. Na stanici Skalité spadlo v priebehu 12 hodín viac ako 40 mm zrážok.

Vplyvom výdatných zrážok stúpajú najmä na severe vodné toky. Tok Čierňanka v Čadci sa zvýšila až o meter a aktuálne dosahuje úroveň 1. povodňového stupňa. Stúpa aj rieka Kysuca, ktorá je hlavným odtokom z Kysúc.

Zatiaľ čo na severe a severozápade Slovenska sa vyskytuje výraznejší dážď, tak v oblasti východného Slovenska ide väčšinou o búrky.

Tie nie sú podporované dynamikou, a tak sú búrky veľmi stacionárne, teda sa nepohybujú. Takéto búrky sú veľmi nebezpečné, nakoľko dokážu prinášať výdatnejšie zrážky za krátku dobu a hrozia tak povodne.

Najkritickejšia situácia je v Podolínci, kde spadlo za 3 hodiny takmer 60 mm zrážok. V oblasti dochádza k vyliatiu rieky a vyhlásili 3. povodňový stupeň. Fotky nájdete pod článkom.

Najnovšie správy