Slovensko trápi extrémne sucho. Pozrite si unikátne porovnávacie zábery z rôznych oblastí

29.07.2022 o 21:21 - Dominik Cenkner

Je to zarážajúce, ale až 99 % územia nášho Slovenska trápi sucho. Niekde viac, inde menej. Sucho je nosnou témou tohtoročného leta.

Slovensko trápi extrémne sucho. Pozrite si unikátne porovnávacie zábery z rôznych oblastí
Ilustračné foto, zdroj: TASR

Správy, ktoré sme kedysi počúvali z južnej Európy, alebo ešte „lepšie“ z ďalekej Afriky, sú nám dnes veľmi blízke. Sucho je reálnym problémom nielen na Slovensku, ale aj v množstve ďalších európskych štátov, ktoré s ním doteraz nemali väčšie problémy.

Extrémne horúčavy, v dôsledku ktorých sa sucho rozmohlo, zasiahli Francúzsko, Nemecko či Spojené kráľovstvo, kde sa uplynulý týždeň prepisovali rekordy.

Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav, v priebehu necelého mesiaca zasiahli aj Slovensko dve výrazné vlny horúčav. Prvá bola na rozhraní tohtoročného júna a júla a druhá vrcholila v strede predchádzajúceho týždňa, resp. cez uplynulý víkend.

V oboch prípadoch sa prepisovali viaceré teplotné rekordy. Aj keď sme neprekonali absolútny teplotný rekord z roku 2007, predsa len sme dosiahli +40,0 °C. Stalo sa tak v Dolných Plachtinciach 21. júla.

Sucho v akejkoľvek podobe trápi 99 % územia

Situácia so suchom sa počas týždňa od 18. do 24. júla ešte viac zhoršila. Kým doteraz s ním bojovali najmä na východe krajiny, v spomínanom týždni sa v značnej miere pridalo aj západné Slovensko.

Sucho v menšej či väčšej miere trápi 99 % nášho územia. Extrémne sucho trápi 60 % územia.

zdroj: intersucho.sk
zdroj: intersucho.sk

Družicové zábery hovoria za všetko

Sucho je reálne viditeľné z rôznych uhlov. Mohli sme byť svedkami doslova zmiznutia viacerých slovenských riek, po ktorých ostali len prázdne korytá.

V Maďarsku zašla situácia ešte ďalej. Úplne tam vyschlo hneď niekoľko jazier.

Vráťme sa však späť na Slovensko. Okrem toho, že sme pri bežnej prechádzke mohli pozorovať vyschnuté rieky, môžeme nahliadnuť aj na porovnávacie zábery z družicových snímok.

Vďaka údajom z družíc Sentinel-2A a Sentinel-2B a službe Copernicus si môžeme pozrieť porovnanie s rokom 2020 a aktuálnym rokom.

Takýto je rozdiel v Lučenci a Rimavskej Sobote.

Takto to pre zmenu vyzerá na juhovýchode krajiny. Práve v tejto oblasti bojujú so suchom najdlhšie.

Situácia nie je o nič lepšia ani v Banskobystrickom kraji.

Sucho trápi aj Podunajskú nížinu.

Posledné porovnanie ponúkame zo severných častí územia. Aj keď je tam chladnejšie, sucho sa rozmohlo aj tam.

Sucho zmierni prichádzajúci dážď

Už v nočných hodinách z piatka na sobotu dôjde na Slovensku k zmene počasia. To začne u nás ovplyvňovať zvlnený studený front, ktorý prinesie nielen ochladenie, ale najmä zrážky.

Tie by mohli situáciu so suchom zmierniť. K úplnému „odstráneniu“ problému ale s určitosťou nateraz nedôjde. Na to by sme potrebovali oveľa výdatnejšie zrážky, a to aj pár dní po sebe.