Slovensko trápia povodne. Ďalšie zrážky prídu o pár hodín a zodvihnú toky

29.12.2020 o 12:03 - Peter Minárik
  • Článok

Slovensko zasiahli počas uplynulých hodín výrazné zrážky, ktoré rozvodnili niekoľko tokov. Najvážnejšia situácia je na východe nášho územia. Situácia sa opäť zhorší o pár hodín.

Slovensko trápia povodne. Ďalšie zrážky prídu o pár hodín a zodvihnú toky

Naše územie zasiahla vlna výdatnejších zrážok, ktorá priniesla výdatné zrážkové úhrny predovšetkým do oblasti hôr.

Za uplynulých 24 hodín spadlo najviac zrážok v oblasti Nízkych Tatier, Kremnice, či Horného Ponitria. Zrážkomerné stanice tu evidujú desiatky milimetrov zrážok.

Najviac zrážok zaznamenali zrážkomerné stanice v obci Selec, neďaleko Nového Mesta nad Váhom, kde za 24 hodín spadlo 67,2 mm zrážok.

Výrazné zrážkové úhrny však evidujú aj stanice v okolí Banskej Bystrice, či Kremnice. Dolný Harmanec zaznamenal 65,4 mm zrážok, Králiky 59,7 mm, Handlová 54,5 mm a Motyčky 49,9 mm. Zrážky však boli oveľa plošnejšie.

Intenzívne zrážky počas noci rozvodnili toky, ktoré dosahujú aj povodňové stupne. V okolí Prievidze rieka Handlovka vystúpila až na 3. povodňový stupeň. Aktuálne sa pohybuje na 2. povodňovom stupni.

Povodňový stupeň dosiahla aj Vlára v Hornom Sŕni, Nitra v Chalmovej, či Myjava v Myjave.

Jednoznačne najhoršia situácia je však na východe nášho územia. Tok Roňava v Michaľanoch stúpol už o dva metre a dosahuje 3. povodňový stupeň.

Rozvodnila sa aj rieka Cirocha na východnom Slovensku, ktorá zaplavila domy. Viac o situácii v oblasti Cirochy sa dočítate TU.

Aktuálne na našom území síce panuje prevažne slnečné počasie, no to sa už čoskoro opäť zmení. 

Popoludní začne opäť pribúdať oblačnosť a na večer sa rozprší a to predovšetkým na strednom Slovensku. V ranných hodinách potom dorazia ďalšie výdatnejšie zrážky.

Tie zasiahnu celé naše územie a prinesú opäť desiatky milimetrov zrážok. V oblasti hôr môže spadnúť 40 až 50 mm zrážok. Mapu očakávaných zrážkových úhrnov nájdete nižšie.

Najnovšie správy