Slovensko už extrémne sucho netrápi. Postarali sa o to búrky

16.06.2020 o 07:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Ešte na konci mája trápilo Slovensko extrémne sucho. V týchto dňoch sucho na našom území už nie je, až na pár výnimiek. 

Slovensko už extrémne sucho netrápi. Postarali sa o to búrky
Foto: unsplash

Početné búrky, ktoré v týchto dňoch potrápili takmer celé Slovensko, výrazne napomohli situácii ohľadom nedostatku pôdnej vlahy, informuje SHMÚ.

Najvýraznejšia zmena nastala približne v období od 7. júna, kedy početné búrky napomohli v boji proti suchu, ktoré dovtedy v našej krajine panovalo. V niektorých lokalitách bol pri búrkach zaznamenaný výdatný a prechodne aj intenzívny dážď.

„V povrchovej vrstve je už takmer celé územie bez rizika sucha. Extrémne sucho je v hlbšej vrstve už len ojedinele v Slovenskom rudohorí a Podtatranskej kotline,“ uviedlo SHMÚ.

Zdroj: SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Aktuálne prevažujú na Slovensku normálne podmienky, čo sa týka monitoringu meteorologického sucha, uvádza Ústav. Sú však lokality, kde sucho naďalej pretrváva.

Deficit zrážok je za posledných 90 dní najvyšší v Telgárte, a to až -100 milimetrov. Deficit zrážok okolo -85 milimetrov zaznamenal aj v Rimavskej Sobote a Spišských Vlachoch.

Podľa indexu SPEI je mierne vlhko len v Boľkovciach. Podľa indexu SPI je mierne sucho v Žiline a mierne vlhko v Boľkovciach. Podľa indexu CMI je mierne vlhko v B.anskej Bystrici, Gánovciach, Švedlári a v Prešove. Extrémne vlhko je len v Boľkovciach, informuje SHMÚ. 

Najnovšie správy