Slovensko v noci zasiahol padavý vietor. V Modre namerali až 92 km/h

24.05.2020 o 09:08 - Peter Minárik
  • Článok

Studený front prinášal počas včerajšieho dňa do strednej Európy intenzívne búrky, no ku nám priniesol len výdatný dážď a silný vietor. Ten bol silný najmä v okolí Malých Karpát, kde sa vyskytol tzv. padavý vietor.

Slovensko v noci zasiahol padavý vietor. V Modre namerali až 92 km/h

Na studenom fronte, ktorý počas včerajšieho dňa postupoval cez strednú Európu a v noci si to zamieril aj cez Slovensko sa tvorili búrky. Tie na rakúsko-slovenskom pohraničí zanikli a na naše územie prišiel len výdatný lejak.

Ten priniesol počas uplynulej noci na naše územie významné zrážkové úhrny, ktoré priniesli aj viac ako 30 mm, no na západe sa vyskytoval aj silný nárazový vietor. Ten bol najsilnejší najmä na zadnej strane Malých Karpát. V Modre bol zaznamenaný náraz vetra o sile 91,8 km/h. Dôvodom je výskyt padavého vetra.

Ten vzniká, keď je prúdenie vzduchu orientované najlepšie kolmo na horský hrebeň. Za vhodných podmienok ako vhodný vertikálny profil teploty a rýchlosť vzduchu sa vzduch na záveternej strane prepadáva.

Na záveternej strane hôr tak vzniká vlna, na ktorej zostupnej časti klesá vzduch popri svahu. Tento padavý vietor je preto rýchlejší, ako vietor na náveternej strane hôr. Táto mechanika sa tak správa veľmi podobne, ako keď voda preteká ponad prekážku.

Výrazné zostupné pohyby vedú aj k rozpadu oblačnosti, čo môžeme pozorovať aj na radarových snímkach.

radarový snímok
radarový snímok

Najsilnejší vietor sa vyskytoval na zadnej strane Malých Karpát predovšetkým v oblasti Pezinka a Modry, kde sa nárazy mohli šplhať až k 100 km/h.

zaznamenané nárazy na Slovensku o 23:00
zaznamenané nárazy na Slovensku o 23:00

Padavý vietor je veľmi nebezpečný jav. Takmer všetci Slováci majú v pamäti ničivú kalamitu vo Vysokých Tatrách v roku 2004, ktorej následky vidíme v oblasti dodnes. Aj tu sa vyskytol padavý vietor, ktorý zdevastoval krajinu.

Padavý vietor počas uplynulej noci v oblasti Malých Karpát bol neporovnateľne slabší, no hasiči evidujú niekoľko výjazdov predovšetkým k popadaným stromom.

Sieť profesionálnych staníc SHMÚ je však pomerne riedka. Z tejto siete bol najsilnejší vietor nameraný na bratislavskom letisku, kde náraz vetra dosiahol rýchlosť 76 km/h.

Amatérska sieť staníc je však oveľa hustejšia a z nej môžeme vidieť, čo sa v oblasti Malých Karpát v noci dialo. 

Na severozápadnej, náveternej strane Malých Karpát v Rohožníku sa vyskytol náraz vetra o sile 56,2 km/h, pri priemernej rýchlosti vetra 43,9 km/h.

Hneď na juhovýchodnej strane v závetrí Malých Karpát v Modre, však rozhodne nefúkal vánok, ale bol zaznamenaný náraz vetra o sile až 91,9 km/h a priemerná rýchlosť vetra dosiahla 66,7 km/h.

Padavý vietor tak bol najsilnejší v okolí Modry, no badateľný bol aj v Šenkviciach, kde bol nameraný náraz o sile 79,2 km/h, na Kramároch 76,3 km/h, či na spomínanom bratislavskom letisku 75,6 km/h.

Najnovšie správy