Slovensko v posledných dňoch trápia búrky: Toto sú odporúčania hasičov

14.06.2020 o 11:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Slovensko v posledných dňoch trápia búrky, ktoré sú na mnohých miestach intenzívne a spôsobujú škody. Prezídium Hasičského a záchranného zboru preto vydalo odporúčania ako sa v takýchto chvíľach správať.

Slovensko v posledných dňoch trápia búrky: Toto sú odporúčania hasičov
Ilustračné. Foto: pixabay.com

Na našom území už niekoľko dní prevláda premenlivé počasie, pričom sa čoraz častejšie vyskytujú búrky, ktoré sú lokálne veľmi silné a spôsobujú škody.

Sú totiž sprevádzané intenzívnejšími zrážkami, alebo nárazovým vetrom. Len včera v okolí Trenčína spadlo za krátky čas vyše 50 mm zrážok. Takéto množstvo vody nestíha vsiaknuť do pôdy, ktorá sa preto valí ulicami a zaplavuje záhrady či garáže, alebo pivnice.

Plné ruky práce v týchto dňoch majú aj hasiči, ktorí odčerpávajú vodu z pivníc, alebo odstraňujú popadané stromy z miestnych komunikácií. Prezídium Hasičského a záchranného zboru preto vydalo odporúčania, čo robiť v prípade nepriaznivého počasia.

Najhlavnejšou zásadou je nezdržiavať sa počas búrky na otvorenom priestranstve, v domácnosti preventívne zaistiť všetky okná a dvere a taktiež upevniť všetky predmety v záhrade či na balkónoch, ktoré by mohli ohroziť samotných obyvateľov - napr. záhradný nábytok, náradie a podobne.

Myslieť treba aj na štvornohých domácich miláčikov či hospodárske zvieratá, ktoré okrem nezaistených predmetov môžu ohroziť aj prívalové dažde. V prípade, že počas silnej búrky budete práve na cestách, odporúča sa odstaviť vozidlo na kraj vozovky a búrku tak prečkať v aute. Hasiči taktiež v prípade reálnej hrozby prívalového dažďa odporúčajú opustiť obydlie, samozrejme ak je to možné.

Aj dnes sa na Slovensku očakávajú búrky, ktoré môžu byť najmä na západe intenzívnejšie. Ich aktuálnu polohu môžete sledovať TU.

Najnovšie správy