Slovensko zasiahli búrky. Padajú stromy a spôsobujú škody. Na rade je západné Slovensko

18.07.2021 o 15:04 - Peter Minárik

Slovensko opäť zasiahla ďalšia vlna pomerne intenzívnych búrok. Búrky prinášajú prudké prívalové zrážky, padajú pri nich väčšie krúpy a lokálne aj lámu stromy. V priebehu popoludnia sa budú šíriť.

Slovensko zasiahli búrky. Padajú stromy a spôsobujú škody. Na rade je západné Slovensko

Búrky aj počas nedele trápia Slovensko, pričom najvýraznejšie sú v oblasti Horehronia, kde prinášajú prívalové zrážky. Búrky hneď na niekoľkých miestach zamestnávajú hasičov. Okrem prívalových zrážok totiž vyvracajú aj stromy.

Počas dnešného popoludnia treba aj naďalej počítať s búrkami, ktoré sa budú cez naše územie šíriť smerom k západu. Stále platí, že najvýraznejšie by mali byť búrky na západnom Slovensku.

Búrky sa tvoria vo vlhkom vzduchu

Do našej oblasti sa dostáva veľmi teplý vzduch od juhozápadu, pričom tento teplý a vlhký vzduch sa v našej oblasti vplyvom slnečného žiarenia prehrieva a labilizuje.

To je veľmi dobré pre aktuálne prevládajúci charakter búrok. Búrky sú stacionárne a príliš sa nehýbu, pričom to práve spôsobuje na našom území veľké problémy, keďže búrky prinášajú lokálne výdatnejšie zrážkové úhrny.

V samotných jadrách búrok sa však vyskytujú aj väčšie krúpy. Tie padali napríklad v okolí Lučatína. Lokálne však problémy spôsobuje aj silný vietor. V okrese Svidník po búrke odstraňujú hasiči niekoľko popadaných stromov.

Búrky sa budú rozširovať

Najnebezpečnejším javom sú však prívalové zrážky. Najviac zrážok spadlo v oblasti Horehronia, kde počas búrky spadlo 30 až 40 mm zrážok. Zrážky spôsobujú lokálne zatopenia.

V priebehu nasledujúcich hodín sa aj naďalej na našom území očakávajú búrky. Tie sa budú len veľmi pomaly rozširovať smerom k západu, pričom už teraz sa prvé búrky objavujú aj v oblasti západného Slovenska.

Naďalej budú búrky veľmi stacionárne a tak si treba dať pozor predovšetkým na prívalový lejak.