Slovensko zasiahne večer silný vietor. Počasie prinesie búrky a dážď

23.05.2020 o 13:12 - Peter Minárik
  • Článok

Dnes večer dorazí na Slovensko silný vietor a z Rakúska môžu prísť aj pomerne intenzívne búrky. Na nebezpečné počasie sa na Slovensku pripravte od 21:00. V noci na nedeľu bude výraznejšie pršať.

Slovensko zasiahne večer silný vietor. Počasie prinesie búrky a dážď

Aktuálne počasie nenaznačuje, že by sa už o pár hodín malo niečo veľmi výrazné na našom území diať. V západnej polovici nášho územia ovplyvňuje počasie teplý front, ktorý prináša pokojný dážď. To sa však rýchlo zmení a vo večerných hodinách nás čaká poriadne divoké počasie, ktoré na Slovensko dorazí z Rakúska a z Českej republiky.

Všetko podstatné sa už začína diať na juhu Nemecka. Nemeckom postupuje studený front a práve v Bavorsku sa tvoria prvé búrky. Popoludní a podvečer dorazí tento studený front do Česka a Rakúska.

Oblasť južného Česka a severného Rakúska bude na pozorovanie veľmi zaujímavá. Práve v tomto sektore by mal naberať rýchlosť vietor a vytvárať by sa mali pomerne silné búrky, pred ktorými varujú ako českí, tak rakúski meteorológovia.

V tejto oblasti, západne od Slovenska sa očakáva výskyt veľmi silného vetra s nárazmi až cez 80 km/h, ktorý môže spôsobovať materiálne škody. Tvoriť sa budú aj búrky, ktoré môžu produkovať krúpy a večer dorazí nepriaznivé počasie aj na Slovensko.

Príchod studeného frontu, na čele ktorého sa budú tvoriť búrky a vyskytovať sa bude silný, nárazový vietor sa očakáva na Slovensku dnes po 21:00.

Numerické modely očakávajú, že na Slovensko dorazia aj búrky z Rakúska, ktoré by sa na Záhorí a v západnej časti Podunajskej nížiny mohli rozpadať. Pravdepodobnosť výskytu búrok je však nižšia ako to, že nás s určitosťou zasiahne silný nárazový vietor, ktorý môže spôsobovať škody.

Aktuálne behy numerických modelov očakávajú, že by na západnom Slovensku mohol nárazový vietor presahovať rýchlosť až 80 km/h a numerický model ECMWF dokonca kalkuluje s nárazmi až cez 100 km/h.

Takýto silný vietor by mohol lámať konáre, vyvracať stromy a strhávať strechy. Príchod studeného frontu tak bude veľmi nebezpečný.

Na dnes večer si teda na západe Slovenska neplánujte aktivity v exteriéri a vo večerných hodinách sa pripravte na príchod nebezpečného počasia. V noci sa počasie upokojí a čaká nás celoplošný dážď, ktorý konečne na Slovensko prinesie významnejšie úhrny zrážok.

Najnovšie správy