Slovensko zasiahne výdatný dážď

- P.M.
Článok
Babie leto zatiaľ stále v nedohľadne. Už zajtra k nám dorazí výdatný dážď, ktorý prinesie poriadne zrážkové úhrny.
Počas utorka postupoval cez naše územie frontálny systém, ktorý ukončil prechodne teplé a slnečné počasie. Búrky sa vyskytli na viacerých miestach, pričom najintenzívnejšie boli na severe Slovenska, kde boli sprevádzané prívalovými zrážkami. Lokálne spadlo v oblastiach severného Slovenska až okolo 40 mm zrážok, čo sú dosť výrazné úhrny. Nasledujúce dni sa však treba pripraviť opäť na zamračené počasie s dažďom. Ten by na našom území mal zotrvať až do konca týždňa.

Pršať začne vo štvrtok
Aktuálne sa od severozápadu nad naše územie prechodne rozšíril výbežok vyššieho tlaku, vďaka ktorému prevláda v severozápadnej časti Slovenska polojasné až polooblačné počasie. No nad Jadranom a severným Talianskom sa už v týchto chvíľach prehlbuje tlaková níž, ktorá začne počasie na našom území ovplyvňovať už v noci na štvrtok.
Prvé zrážky očakávame po polnoci, pričom ich intenzita bude narastať v ranných hodinách. Štvrtkový deň tak bude zamračený na celom území a s dažďom. Najvýdatnejšie bude pršať na západnom a strednom Slovensku. Na východe sa zrážky očakávajú len miestami a východe od spojnice Prešov-Košice len ojedinele.

Postupne sa zrážky presunú nad západ
V noci na piatok by mali zrážky na strednom a východnom Slovensku postupne slabnúť a presunúť by sa mali najmä nad západné Slovensko, kde bude pršať počas celého piatka. V nadchádzajúcich hodinách a počas víkendu sa tlaková níž presunie nad Maďarsko a zrážkové pole sa opäť rozšíri nad väčšiu časť Slovenska.
Minimálne do nedele preto počítajte so zamračeným a veľmi upršaným počasím. Lokálne môže spadnúť až cez 70 mm zrážok a pri dennej teplote na západe do +20°C a na východe slabo nad touto hranicou to ideálne počasie rozhodne nebude.