Slovensko zasiahnu cez víkend silné búrky. Budu aj intenzívne

12.06.2020 o 20:17 - Peter Minárik
  • Článok

Počas víkendu zasiahne naše územie niekoľko búrok. Búrky, ktoré sa budú vytvárať v teplom a vlhkom vzduchu môžu byť veľmi intenzívne a sprevádzané nebezpečnými sprievodnými javmi.

Slovensko zasiahnu cez víkend silné búrky. Budu aj intenzívne

Na Slovensko sa počas víkendu dostanú veľmi silné búrky. Môže za to tlaková níž, ktorá sa nachádza nad oblasťou Čierneho mora a východného Balkánu.

Práve táto poloha tlakovej níže spôsobuje, že sa nad naše územie dostáva vlhký a teplý vzduch z oblasti Čierneho mora, čo búrky doslova zbožňujú.

Slnečné lúče dokážu totiž takúto teplú a vlhkú vzduchovú hmotu natoľko dobre labilizovať, že hodnoty instability môžu dosahovať až veľmi vysoké hodnoty. Instabilnú vzduchovú hmotu málokedy môžeme cítiť, no počas víkendu to určite budete cítiť aj vy. Na pocit totiž bude mimoriadne DUSNO.

Teploty v priebehu víkendu budú stúpať až k hranici +30 °C a pocitová teplota tak bude ešte vyššia a v niektorých lokalitách zamieri až k hranici +35 °C a v tomto labilnom vzduchu sa bude veľmi dobre dariť búrkam.

Búrky sa začnú vytvárať už hneď okolo poludnia predovšetkým v horských oblastiach. Ich postup by počas celého víkendu mal byť od východu smerom k západu.

Búrky hrozia na Slovensku počas víkendu na mnohých miestach, no v sobotu je vyššia pravdepodobnosť búrok na strednom a východnom Slovensku a v nedeľu predovšetkým na západnom Slovensku.

Podľa aktuálnych behov numerických modelov môžu búrky počas víkendu priniesť na naše územie aj krúpy, či silný nárazový vietor.

Najnovšie správy