Slovensko zasiahnu ďalšie silné búrky, ktoré môžu spôsobovať aj škody

28.06.2020 o 21:13 - Peter Minárik
  • Článok

Na naše územie mieri ďalšia vlna intenzívnych búrok, ktorá prinesie citeľné ochladenie a nebezpečné sprievodné javy, ktoré môžu v niektorých oblastiach spôsobovať aj materiálne škody.

Slovensko zasiahnu ďalšie silné búrky, ktoré môžu spôsobovať aj škody

Slovensko opäť zasiahnu silné búrky, ktoré sa preženú viacerými časťami nášho územia, pričom búrky môžu prinášať aj veľké krúpy, či intenzívne prívalové zrážky. Pomerne častým nebezpečným sprievodným javom bude aj silný nárazový vietor.

V nedeľu do našej oblasti totiž vrcholil prílev teplého vzduchu, vďaka ktorému sa teploty šplhali až cez hranicu +30 °C, no už o pár hodín sa situácia na našom území výrazne zmení. 

Cez strednú Európu totiž začal postupovať studený front, na ktorom sa tvoria búrky a zrážky a tie už v priebehu pondelka dorazia aj nad naše územie.

Studený front začne počasie na Slovensku ovplyvňovať už v priebehu pondelňajšieho rána. Na západné Slovensko však studený front prinesie búrky len výnimočne a prevažne sa bude jednať o dážď. Búrky sa začnú vyskytovať až na strednom a východnom Slovensku.

Tu totiž okolo poludnia dorazí studený front a ešte pred jeho príchodom sa začne vzduch mierne labilizovať, čo podporí vývoj búrok. Búrky by mali začať vznikať krátko predpoludním na strednom Slovensku a postupne by sa mali organizovať do línie.

Tá v popoludňajších hodinách dorazí nad východné Slovensko a až vo večerných hodinách opustí naše územie.

Počas pondelka tak treba na strednom a východnom Slovensku opäť počítať s intenzívnymi búrkami, ktoré prinesú nebezpečné sprievodné javy, ktoré môžu spôsobovať aj materiálne škody.

Viac o vývoji vo vašom okrese nájdete TU.

Najnovšie správy