Slovenskom postupujú búrky. Kde s nimi ešte treba počítať?

25.05.2022 o 13:22 - Dominik Cenkner

Ani dnešný deň sa nezaobíde bez búrok. Tie k nám dorazili už v priebehu nočných hodín, pričom pomaly, ale isto, postupujú Slovenskom. Kde všade sa už vyskytli a kde s nimi ešte treba počítať?

Slovenskom postupujú búrky. Kde s nimi ešte treba počítať?
Ilustračné foto, zdroj: Michal Veleta

Počasie u nás dnes ovplyvňuje brázda nízkeho tlaku vzduchu, v ktorej sa nad našou oblasťou vlní studený front. Pred ním k nám od juhozápadu prúdi teplejší vzduch.

Tieto podmienky sú vhodné pre tvorbu búrok, čo sa aj deje. Na Slovensku sme prvé búrky zaznamenali už v nočných hodinách. Ďalšie sa na západe začali tvoriť predpoludním a postupne smerujú smerom na východ.

Búrky zatiaľ nespôsobujú väčšie škody

Sprevádzané sú totiž najmä bleskami a zrážkami, ktoré v niektorých častiach Slovenska už citeľne chýbajú. Detekcie bleskov doposiaľ zaznamenali na našom území takmer 800 bleskov. Toto číslo ešte môže narastať, keďže s búrkami sa počíta aj v nasledujúcich hodinách.

Čo sa zrážok týka, do 12. hodiny ich zrážkomerné stanice najviac zaznamenali na juhu západného a stredného Slovenska. Stanica Salka-Ipeľ udáva rovných 16 mm, Kalinovo 11,6 mm.

Búrky postupujú na východ

Ak nepočítame nočné búrky, tak tie prvé počas dnešného dňa sa začali tvoriť krátko pred 9. hodinou v okolí Nových Zámkov. Postupne smerovali smerom na severovýchod, pričom prešli južnými časťami tak západného ako aj stredného Slovenska.

Popoludní sa búrky začali tvoriť aj na severe Slovenska, a to na pomedzí Popradu a Kežmarku. Práve Prešovským krajom by mohli prejsť aj ďalšie búrky. Radary pritom už teraz na niektorých miestach vykazujú vyššiu odrazivosť, čo by mohlo značiť aj silnejšie búrky.

Kedy utíchnu búrky?

S búrkami na našom území treba podľa predpovedí počítať opäť až do nočných hodín. Zajtra by sme si od nich mohli oddýchnuť, miestami ale bude treba počítať s prehánkami či dažďom.

Na záver len pripomíname, že postup búrok môžete sledovať aj LIVE, a to cez náš iRadar.