Slovenskom sa ženú silné búrky. Vyskytol sa downburst a padajú aj veľké krúpy

14.08.2022 o 16:28 - Peter Minárik

Na našom území dnes odštartovala séria búrlivých dní. Búrky sa tvoria vo veľmi teplom a vlhkom vzduchu a na východe nášho územia sa vyskytujú aj intenzívnejšie búrky, ktoré sú sprevádzané nebezpečnými sprievodnými javmi. V nadchádzajúcich minútach hrozia aj ďalšie nebezpečné sprievodné javy, ktoré by mohli napáchať aj škody.

Slovenskom sa ženú silné búrky. Vyskytol sa downburst a padajú aj veľké krúpy
ilustračné foto

Ako sme už informovali, tak naše územie čaká v nadchádzajúcich dní séria búrlivých dní. Podnetom je plytká tlaková níž, ktorá sa bude udržiavať vo vyšších vrstvách atmosféry, vďaka čomu bude na našom území pomerne vysoká vlhkosť.

Okrem toho sa však pridáva aj teplý vzduch, ktorý začal do našej oblasti prúdiť a tento teplý a vlhký vzduch je veľmi dobrý na labilizáciu a následnú tvorbu kopovitej oblačnosti a búrok.

Prvé búrky sa vyskytujú už dnes, pričom nedeľňajšie popoludnie je na krajnom východe oblačné, upršané, no vyskytujú sa aj búrky z ktorých niektoré sú pomerne intenzívne.

Na východe sa tvoria aj supercely

Prvé búrky sa začali tvoriť už okolo poludnia. K pomerne výraznej búrkovej činnosti dochádzalo v oblasti Karpát, predovšetkým nad západnou Ukrajinou. Postupne sa však búrková činnosť presunula aj nad naše územie a búrky zasiahli krajné severovýchodné a východné okresy Slovenska.

Búrky za dnešný deň vyprodukovali už viac ako 2000 bleskov, pričom takmer všetky blesky udreli na krajnom východe. Búrky, sa z oblasti krajného východu presúvajú smerom k západu, pričom lokálne sú veľmi intenzívne.

V týchto chvíľach najintenzívnejšia búrka sa presúva z oblasti Stropkova smerom do okolia Bardejova a z oblasti Zemplínskej Šíravy smerom k Vranovu nad Topľou. Tieto búrkové bunky javia supercelárnu štruktúru a tak tieto supercely aj v nadchádzajúcich minútach môžu spôsobiť problémy.

Vyskytol sa downburst aj krúpy

Najintenzívnejšia búrka vznikla nad západnou časťou Zemplínskej Šíravy. V oblasti sa vyskytol downburst a búrka priniesla aj krúpy. Downburst je intenzívny zostupný prúd vzduchu, ktorý po dotyku so zemským povrchom vyvolá divergentné prúdenie. Divergentné znamená, že vzduch sa po dotyku so zemským povrchom rozteká do strán, čo môže spôsobiť taký silný vietor, ktorý môže páchať škody.

Okrem silného vetra sa v oblasti vyskytovalo aj krupobitie. Krúpy, ktoré padali mali priemer až do 3 cm.

foto: Janka Puškárová
foto: Janka Puškárová

V severnej časti východného Slovenska sa vyskytuje búrka, ktorá prináša intenzívne zrážky. Podľa radarových odhadov búrky prinášajú zrážky s úhrnom 30-40 mm. Pomerne intenzívne zrážky sa vyskytli aj v Stropkove.

Búrky čakajte aj na západe

V nadchádzajúcich hodinách treba na našom území aj naďalej počítať s výskytom prehánok a búrok. Búrky sa budú vytvárať predovšetkým v horských oblastiach. Už v týchto chvíľach pozorovať tvorbu kopovitej oblačnosti a prvých búrok aj v oblasti Malých Karpát.

S búrkami treba počítať ojedinele aj na severe stredného Slovenska, no najintenzívnejšie búrky sa aj naďalej budú vyskytovať na východe. Polohu búrok sledujte TU.