Slovenskom sa ženú silnejšie búrky. Prinášajú najmä prívalové zrážky

13.09.2021 o 17:40 - Peter Minárik

Počasie na Slovensku dnes vo veľkej miere ovplyvňuje oklúzny front. Na ňom sa na mnohých miestach Slovenska tvoria búrky, ktoré sú aj intenzívnejšie. Búrková činnosť na našom území pokračuje.

Slovenskom sa ženú silnejšie búrky. Prinášajú najmä prívalové zrážky
foto: Monika Nováková

Na Slovensku sa dnes pomerne nečakane tvoria početné búrky, ktoré sú lokálne aj intenzívnejšie. Búrky sú však sústredené predovšetkým do oblasti východného Slovenska a prinášajú pomerne výraznejšie zrážky.

Tvorbu búrkovej činnosti podnietil oklúzny front, ktorý sa nachádza aktuálne nad našou oblasťou.

Búrky sprevádza predovšetkým silný lejak

V oblasti východného Slovenska sa od dnešného poludnia vyskytlo už niekoľko búrok, pričom najvýraznejší je prívalový dážď.

Ten priniesol do niektorých oblastí v skutku významné zrážkové úhrny, ktoré prišli po vlne veľmi suchého počasia bez zrážok.

Za dnešný deň spomedzi zrážkomerných staníc eviduje najvyšší úhrn stanica Kolbasov, na krajnom východe, kde spadlo až 24 mm. Významné úhrny však spadli aj v širšom okolí napríklad v oblasti Stariny, či Novej Sedlice.

Ako však vidieť na zrážkomernej mape, tak dnešný deň priniesol zrážky už do viacerých oblastí predovšetkým východného Slovenska.

zrážky zaznamenané na našom území, zdroj: SHMÚ
zrážky zaznamenané na našom území, zdroj: SHMÚ

Búrky prinášajú početné blesky

Na našom území je dnes búrlivo. Búrky sú totiž elektricky veľmi aktívne. K 17:30 udrelo na našom území už viac ako 6500 bleskov, pričom drvivá väčšina bleskov udrela na východe Slovenska.

Takáto aktivita je pomerne výrazná. Na Gemeri a v oblasti krajného severovýchodu udieralo aj viac ako 15 bleskov na km 2.

V týchto chvíľach sa na našom území tvoria ďalšie búrky, pričom tie sú najintenzívnejšie na Spiši. Ich polohu môžete sledovať TU.