Smrteľné povodne v Nemecku: Počet obetí už presiahol číslo 100

16.07.2021 o 13:41 - Veronika Salayová

Katastrofické búrky v západnom Nemecku majú na svedomí už 103 obetí a tento počet stále nie je konečný. 

Smrteľné povodne v Nemecku: Počet obetí už presiahol číslo 100
Foto: Wetteronline

Takáto tragédia v Nemecku nemá obdobu. Povodne, ktoré sužovali západné časti krajiny počas stredy a štvrtku, boli také ničivé, že za sebou zanechali desiatky obetí.

Nemecká polícia informovala o smutnej skutočnosti - počet obetí dnes stúpol na 103, no pátracie akcie stále prebiehajú, takže počet môže ešte narásť. Nemecká polícia stále eviduje desiatky nezvestných osôb v postihnutých oblastiach. 

V zasiahnutej spolkovej krajine Porýnie-Falcko zaznamenali 60 mŕtvych, ďalšie obete boli z oblasti Porýnie-Vestfálsko. V Blessem v Erftstadt sa zrútilo niekoľko domov, v dôsledku čoho stúpol počet mŕtvych. Príčinou bola masívna a rýchlo postupujúca erózia. 

Silný dlhotrvajúci dážď a následné povodne okrem západného Nemecka postihli aj východ Belgicka a časti Francúzska, Luxemburska a Holandska a vyžiadali si dovedna viac než 100 obetí.

Vojenský poplach

V dôsledku ničivých povodní bol v Nemecku vyhlásený vojenský poplach v dôsledku katastrofy. Stovky nemeckých vojakov sú v nasadení.

Niektoré oblasti sú naďalej ťažko prístupné a vody je stále obrovské množstvo, čo naďalej sťažuje pátracie a záchranné práce. 

Do postihnutých oblastí západného Nemecka odcestujú aj nemecký minister vnútra Horst Seehofer a prezident Frank-Walter Steinmeier. Viaceré európske krajiny prisľúbili Nemecku pomoc.

V rámci tejto obrovskej katastrofy u mnohých politikov, ale aj bežných ľudí začala výraznejšie rezonovať téma ohľadom boja voči globálnemu otepľovaniu.