Smutné výročie ničivej víchrice v Tatrách. Vietor cez 200 km/h si vyžiadal aj dve obete

20.11.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner

Čas plynie ako voda. Dôkazom toho je aj skutočnosť, že včera, 19. novembra, uplynulo 17 rokov od momentu, keď sa Tatrami prehnal ničivý vietor.

Smutné výročie ničivej víchrice v Tatrách. Vietor cez 200 km/h si vyžiadal aj dve obete
Pohľad na zničené Tatry bolí dodnes, zdroj: facebook.com/@prezidiumhazz

Ničivá kalamita v našich milovaných Tatrách udrela 19. novembra v roku 2004. Víchrica, ktorá vtedy v Tatrách udrela spôsobila nevídané škody.

Vyžiadala si dokonca aj dve obete. Vietor dosahoval silu orkánu, jeho rýchlosť sa pohybovala na úrovni 200 km/h.

Pre porovnanie, je to len o niečo menej, než dosahoval hurikán Eta či Iota. Vietor spôsobil obrovské škody na majetku.

Strhol množstvo striech, polámal stovky stromov pri cestách a železničných koľajach. Niektoré z nich boli dokonca niekoľko dni neprejazdné.

Tatry sa z tragédie dodnes nespamätali

Azda najviac však túto kalamitu vnímame pri pohľade na Tatry. Silný vietor zničil takmer 13 tisíc hektárov lesa.

Potrvá roky, kým sa ekosystém obnoví. O kalamite by svoje vedeli povedať najmä záchranári, hasiči či policajti. Len vďaka ich nasadeniu nebolo obetí viac.

Podľa Prezídia Hasičského a záchranného zboru, len popradskí hasiči prijali 200 tiesňových volaní od uviaznutých ľudí v autách či autobusoch. Rovnako tak od majiteľov zničených chát a rodinných domov.

Akoby zázrakom sa hasičom podarilo zachrániť aj 110 detí a 20 členov personálu z Detského liečebného ústavu v Dolnom Smokovci. Celkové číslo zachránených sa vyšplhalo na 150.

Neostáva nám nič iné, než všetkým za odvedenú prácu poďakovať a želať si, aby sa podobná katastrofa už nikdy neopakovala.