Smutné výročie: Pred 15 rokmi zhorelo v Tatrách 230 hektárov lesa

30.07.2020 o 15:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. To, že to nie je vždy pravda, nám dokazuje aj dnešné výročie, ktoré si so smútkom pripomíname.

Smutné výročie: Pred 15 rokmi zhorelo v Tatrách 230 hektárov lesa
Požiar v Tatrách pred 15 rokmi spôsobil obrovské škody, Foto: TASR

Uplynulo totiž už 15 rokov od ničivého požiaru, ktorý zachvátil a spôsobil škody na vyše dvoch stovkách hektároch územia. Požiar vypukol v Tatranskej Polianke presne v sobotu 30. júla 2005 na pravé poludnie.

Spočiatku zasiahol len oblasť s rozlohou 5 x 5 metrov, no kvôli silnému vetru sa rozšíril do nevídaných rozmerov. Dokonca až takých, že išlo o najrozsiahlejší požiar vo Vysokých Tatrách od založenia Tatranského národného parku v roku 1949.

Požiar sa šíril veľmi rýchlo, do desiatich hodín zaberal plochu viac ako 150 hektárov. Plamene šľahali až do výšky 20 metrov. S ohňom bojovali hasiči z celého Slovenska, okrem nich taktiež dobrovoľníci, policajti, vojaci aj zamestnanci TANAP-u.

Oheň sa podarilo uhasiť až 3. augusta. Za štyri dni tak zasiahol územie od Tatranskej Polianky až po Nový Smokovec. Po veternej smršti, ktorá sa prehnala tým istým územím vtedy ani nie pred rokom, tak požiar poškodil okrem iného prirodzené zmladenie lesa a umelú obnovulesa na ploche cca 13 hektárov.

Škody vtedy vyčíslili na 17 miliónov slovenských korún. Najsmutnejšie na celej veci je skutočnosť, že za požiar mohol podľa všetkého zle uhasený ohorok od cigarety. V týchto dňoch panuje najmä na juhozápade sucho. V prírode buďme preto obzvlášť opatrní a nemanipulujme s otvoreným ohňom na miestach, kde je to nebezpečné či dokonca zakázané.

Najnovšie správy