Máme za sebou 5. najhorúcejší rok v histórii. Dosiahli sme aj nový smutný rekord

12.01.2022 o 07:00 - Veronika Salayová

Vedci zo Služby Európskej únie pre klimatickú zmenu Copernicus v pondelok informovali o štatistikách týkajúcich sa uplynulého roku 2021. Minulý rok sa zapísal do histórie meraní ako 5. najhorúcejší v poradí. 

Máme za sebou 5. najhorúcejší rok v histórii. Dosiahli sme aj nový smutný rekord
Ilustračné. Foto: unsplash

Minulý rok priniesol mnohé rekordy, extrémy a zamiešal aj poradie v rebríčku najteplejších rokov na našej planéte v doterajšej histórii meraní.

Podľa služby Copernicus bol posledných 7 rokov na Zemi najteplejších, pričom rok 2021 sa umiestnil na 5. mieste v celkovom poradí.

K tomuto umiestneniu výrazne prispeli aj dlhotrvajúce vlny horúčav, ktoré sužovali v lete Európu. Vlani v auguste bol na Sicílii zaznamenaný nový európsky teplotný rekord s hodnotou +48,8 °C.

Horúčavy sužovali aj Severnú Ameriku, kde bolo minulý rok zlomených niekoľko teplotných rekordov, kde napríklad Kanada zažila začiatkom roka a na jeseň mimoriadne vysoké priemerné mesačné teploty.

Spolu s vysokými teplotami v Európe a v Severnej Amerike idú ruka v rukáve aj lesné požiare, ktoré patrili uplynulý rok k veľmi ničivým. Napríklad v Kalifornii vyčíňal druhý najväčší požiar v dejinách tohto amerického štátu.

Dosiahli sme rekordné emisie v zemskej atmosfére

Vlaňajšie požiare uvoľnili do atmosféry rekordné množstvo skleníkových plynov, čo pre našu planétu predstavuje veľmi závažný environmentálny problém a nový smutný rekord. 

Družicové údaje potvrdili, že úrovne oxidu uhličitého a metánu v atmosfére sa v roku 2021 naďalej zvyšovali a dosiahli novú rekordnú úroveň. 

V oficiálnom vyhlásení Copernicus uvádza, že príčina zvyšovania úrovní škodlivých plynov nie je úplne jednoznačná, pretože metán má viacero zdrojov, a to napríklad prirodzené zdroje ako napríklad mokrade, ale aj antropogénne, ako je problémová ťažba ropy či zemného plynu.