Sneh pokryl slovenské aj české hory. Sneženie v noci príde aj do ďalších slovenských oblastí. Ktorých?

18.09.2022 o 13:55 - Peter Minárik

Do našej oblasti sa v uplynulých hodinách zintenzívnil príliv veľmi chladného vzduchu. Ten priniesol do ďalších slovenských horských oblastí prvý sneh, pričom hranica sneženia aj naďalej klesá. Na novú snehovú nádielku sa tak môžu tešiť v ďalších oblastiach Slovenska. Pozrite si v ktorých.

Sneh pokryl slovenské aj české hory. Sneženie v noci príde aj do ďalších slovenských oblastí. Ktorých?
foto: Priznania a zážitky vlekárov a lanovkárov

Slovensko zažíva veľmi chladné obdobie. Do našej oblasti totiž medzi tlakovou nížou so stredom nad Pobaltím a tlakovou výšou so stredom nad Britskými ostrovmi prúdi veľmi chladný, morský vzduch, ktorý prináša veľmi podpriemerné teploty. V porovnaní s dlhodobým normálom sú aktuálne teploty na našom území aj o 9 °C nižšie ako je na súčasnú ročnú dobu bežné.

Príliv chladného vzduchu spôsobil aj pokles hranice sneženia, ktorá sa dostala aj mimo najvyšších horských polôh. Už včera pomerne výrazné sneženie zasiahlo Alpy. Vo švajčiarskych, či v rakúskych Alpách spadlo aj 30 cm snehu a dnes sa prvého snehu dočkali aj naše hory.

Prvý sneh sme však už zaznamenali na konci augusta. Vtedy sa však jednalo len o najvyššie horské oblasti. Teraz sa však čerstvý sneh dostal aj mimo Tatier a aj do nižších výšok. Takto napríklad snežilo v lyžiarskom stredisku Jasná.

Ochladzovanie na našom území pritom pokračuje. Počas nadchádzajúcej noci sa hranica sneženia zníži o ďalších zhruba 300 metrov a sneh tak zavíta do ďalších oblastí nášho územia. Aj v oblastiach, kde nebude snežiť bude chladno.

Slovensko zažíva nízke teploty

V nedeľu popoludní zažívame na našom území veľmi nízke teploty. Teploty sa na Slovensku pohybujú len od +10 do +16 °C, avšak ešte chladnejšie je v Žilinskom kraji. Tu je totiž príliv chladného vzduchu najvýraznejší a aktuálne teploty sa pohybujú maximálne do +10 °C. 

Pred nami je veľmi chladná noc, ktorá na celom území prinesie teploty pod hranicou +10 °C. V dolinách a v kotlinách by teploty mohli klesať aj k nule.

Sneženie čaká hory stredného a severného Slovenska

Ešte chladnejšie bude na našich horách. Aktuálne mrzne len na hrebeňoch Tatier, ale počas noci sa už mráz môže vyskytnúť aj na hrebeňoch Malej a Veľkej Fatry, kde by mal napadnúť sneh.

Snežiť však počas nadchádzajúcej noci bude aj mimo Tatier a Veľkej, či Malej Fatry. Sneženie by sa mohlo vyskytovať napríklad už aj na Orave, či na Gemeri

Oblasti v ktorých by počas nadchádzajúcej noci malo snežiť nájdete vyznačené bielou farbou na nižšie priloženej mape.

sneženie sa očakáva v bielo označených oblastiach
sneženie sa očakáva v bielo označených oblastiach