Snehová kalamita v Rumunsku a v Bulharsku paralyzuje život

Článok
Východné oblasti Balkánu bojujú s veľmi nepriaznivým počasím. Oblasti od Ukrajiny až po Rumunsko trápi už niekoľko dní snehová kalamita.
Jadranská tlaková níž, ktorá v priebehu víkendu priniesla husté sneženie do Maďarska a západného Balkánu sa presunula nad východný Balkán. V oblasti východného Balkánu sa stretávajú dve rozdielne masy vzduchu. Z Egejského mora prúdi vlhší vzduch a z východnej Európy prúdi do tejto oblasti naopak veľmi studený vzduch. Táto kombinácia prináša do tejto oblasti výdatné sneženie, silný vietor, ktorý vytvára záveje a mrazy, pri ktorých teplota klesá až k -10°C.

Na východe Balkánu sneží už tri dni. V hlavnom meste Rumunska už výška snehovej pokrývky prekročila hranicu 40 cm. Snehové akumulácie v rozmedzí 30 až 40 cm evidujú od južnej Ukrajiny až po Bulharsko.

Najväčšie problémy však robí silný vietor, ktorý fúka v nárazoch až okolo 80 km/h. Ten vytvára na cestách snehové záveje. Akákoľvek snaha o udržanie zjazdnosti ciest je tak márna. Nepriaznivé počasie ovplyvnilo okrem cestnej aj leteckú a námornú dopravu. Zrušených bolo množstvo snehov a prístavy na pobreží Čierneho mora sú uzavreté. Uzavreté sú však aj viaceré úrady a školy.

Počasie sa v priebehu utorka bude v oblasti východného Balkánu zlepšovať. Meteorológovia však na stredu očakávajú ďalšie zhoršenie počasia.